Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози откриха артефакти от най-ранното обитаване на крепостта Кария при нос Шабла

Снимка: БТА

През септември 2020 г. екип от Регионалните Исторически музеи в Добрич и Русе завършиха поредния етап от редовното археологическо проучване на територията на късноантичната крепост Кария при нос Шабла. Разкопките бяха финансирани от Министерство на културата на Република България и бяха успешно завършени благодарение на логистичната подкрепа на община Шабла, съобщават от РИМ-Добрич.

Проучването се извърши в югозападния ъгъл на крепостта, където се разкриха елементите от най-ранното и най-късното обитаване на терена. От елинската колония и пристанище Карон лимен бяха доразкрити останките от представителна сграда от елинистическия период. Под основите ѝ бяха открити бронзови монети, амфорни печати, части от антропоморфни теракоти и фрагменти от чернолакова керамика, характерна за класическия период. Разкритите основи са били пресечени и частично унищожени при изграждане на римска баня, от която е запазен фрагмент от стена с украсена двуцветно хидрофобна мазилка, както и подово ниво с изградени от тухли колонки от антично подово отопление-хипокауст. Тази постройка е била разрушена при строителството на правоъгълна кула от късноримска крепост от типа квадрибургиум. По времето на Великото преселение на народите, тази крепост е била унищожена от идващите от север варварски племена. По-късно нейната укрепителна линия е била използвана като надеждна основа за изграждането на ранновизантийския кастел известен като Кария или Карея. 

Пред фронта на стената са били вкопани многобройни питоси за съхраняване на зърнени култури. Тези своеобразни скалдове са обслужвали и древното пристанище. Най-вероятно тази крепост е била унищожена не в следствие на голямо наводнение по времето на император Юстиниан Велики. Тогава земетресение навътре в морето предизвиква голяма вълна цунами, заляла тази част от черноморското крайбрежие, включително района на Дионисопол и Амфиполис. Едва по-късно, възстановеното върху развалините на крепостта поселение е унищожено от аварите. С този последен етап от неговото съществуване можем да свържем разкритата преди години от доц. С. Торбатов винарна.

С цел по-добро консервиране и запазване на основите от крепостни стени и питосите, разкитите съоръжения бяха зазимени. В очакване на бъдещ проект за реставрация, останките от елинистическите градежи засипани под дълбок над 2 м. слой инертен материал. С оригинални материали започна частична запечатка на застрашени участъщи от крепостната стена. При описаните дейности, работата на археологическия екип бе значително облекчена от подкрепата на ръководството на Общината и кмета на град Шабла – Мариян Жечев, комуто археологическият екип изказва своите благодарности.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еколагер в Езерец: обучение по пчеларство за млади природозащитници

Сдружение „Обществен център за околна среда и устойчиво развитие“ организира еколагер в с. Езерец, община Шабла,от 29 август до 1 септември. Около 10 педагози, аниматори, еколози и младежи ще се обучават да изработват сламен кошер, ще участват в практически пчеларски дейности и ще видят отблизо какви са необходимите грижи за отглеждането на..

публикувано на 23.08.24 в 10:02

200 години от създаването на Рибния буквар - акцент в 10-ото издание на международния форум "Българско наследство" в Балчик

Национален исторически музей гостува в Балчик с изложбата "200 години от създаването на Рибния буквар на д-р Петър Берон". Тя ще остане в Мелницата в Белия град до края октомври, съобщи Маруся Костова – директор на международния форум „Българско наследство“, в рамките на който се откри изложбата и която даде начало на международната проява. Тя е..

публикувано на 22.08.24 в 13:39

Международният кинофестивал „Любовта е лудост" започва на 23 август

Международният филмов фестивал „Любовта е лудост“ превръща Варна във филмова столица от 23 август до 1 септември, включвайки в програмата си най-новите филми, номинирани или спечелили награди в международни фестивали, съобщават от общинския пресцентър. Официалното откриване на фестивала е на 23 август от 19:00 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен..

публикувано на 21.08.24 в 19:20

В Добрич набират участници за конкурса "Млад творец"

Фондация „Добруджа – история, традиции, култура“ набира желаещи за участие в конкурса „Млад творец“. Заявки могат да подават творци в различни области – бижута, дрехи, чанти, изработване на предмети от хартия, дърво и други. Инициативата се финансира от Община Добрич. Право на участие  в конкурса „Млад творец“, организиран от фондация „Добруджа –..

публикувано на 21.08.24 в 16:14
автор: Васил Василев

Изложба “Море” в Зала “Ателие Георги Велчев”

Август е месецът на традиционната изложба “Море” в Зала „Ателие Георги Велчев“ на Художествения музей „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна.  Откриването на изложбата е на 22 август от 18:00 часа.  Експозицията може да се види до 21 септември 2024 г. 12 изявени автори, свързани с Варна, е..

публикувано на 21.08.24 в 11:28

Отиде си Росен Статев

Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна съобщи, че на 60-годишна възраст, след боледуване, си е отишъл Росен Статев.  Росен Статев започва работа в Галерията през 1988 г. при емблематичния директор Ванко Урумов, с когото го свързва дълбоко уважение и приятелство. През годините работи с много варненски и гостуващи художници и се..

публикувано на 20.08.24 в 15:16

"Покана за танц" от Венета Нейнска и Иван Стайков

Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска канят публиката на поредица концерти в Шабла, Варна, Созопол и Бургас. На тях те ще представят най-прочутите танци от класическата музика. Програмата "Покана за танц" е част от лятното турне на популярната в София поредица "Концерт с история". При нея освен изпълненията, музикантите запознават..

публикувано на 20.08.24 в 10:29