Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Силна национална идентичност – силна европейска идентичност“

„Силна национална идентичност – силна европейска идентичност“ е традиционен проект на Фондация Българска Памет, провеждащ се два пъти в годината под формата на пролетни и есенни обучителни семинари, свързани с разпространението на европейските ценности, личностното и социално-образователно развитие на млади хора от България, Сърбия, Република Северна Македония, Албания, Молдова и Украйна. Проектът стартира през 2007г., а за неговата успешна реализация д-р Милен Врабевски, председател на Фондацията, е удостоен с наградата на Европейския парламент - Европейски гражданин за 2013 г.

Основната цел на проекта е чрез трансгранично и транснационално сътрудничество да допринесе за насърчаване на по-доброто взаимно разбиране и по-тясната интеграция между младите в Европа, идващи от страни-членки на ЕС, кандидат-членки и потенциални кандидатки за членство в ЕС. Форумът е пример за реална и ефективна европейска интеграция. По време на събитията младите хора общуват на български език, който е основа за създаването на посланици на евроинтеграцията в страните от Западните Балкани и Източното партньорство.

Проектът e свързан с изграждането на европейска идентичност в младите, изхождайки от разбирането, че силната национална идентичност е просперираща, когато се основава на ценности и единство, както и на откритост и сътрудничество с другите, виждайки ползите от диалог и споделена солидарна отговорност. Целта му е да допринесе за изграждането на европейско самосъзнание и за укрепване на европейските принципи и ценности в младите - като солидарност, демокрация, приятелство, толерантност, отговорност, свобода и справедливост, залегнали в основата на европейския проект.

Събитията се реализират и с подкрепата на Община Варна, Представителството на Европейската комисия в България и Фондация „Ханс Зайдел“, като до момента са дали възможност за участие на близо 5 000 младежи, които се превръщат в своеобразни посланици на европейската идея и избират България като подходяща образователна дестинация.

В контекста на предизвикателствата на глобализацията и новите реалности пред Европа, свързани с измененията на климата, индустриална революция 4.0 и трансформацията в икономиката към цифрова, ниско-въглеродна и кръгова, проектът „Силна национална-силна европейска идентичност“ еволюира през годините чрез тематично профилиране и насочване вниманието на младите хора към небходимостта от по-зелена, по-свързана и по-иновативна Европа.

Изданието през 2020г. е посветено на Зелената икономика и дигиталното бъдеще, като чрез настоящата изложба по случай 1 ноември и арт инсталацията, участниците от шестте държави отправят своите послания за уважение и обич към България и мечта за заедност в Европа, към гражданите и гостите на Варна – град на младите, иновациите и културно-историческото наследство!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обявиха датите за явяване на матурите по желание на дванадесетокласниците

Допълнителните държавни зрелостни изпити по желание на ученика ще са от 22 до 29 май. Графикът по предмети от общообразователна и профилирана подготовка е  публикуван  на сайта на Министерството на образованието и науката. На 22 май от 8:30 часа ще са държавните зрелостни изпити по математика и география и икономика от общообразователната подготовка...

публикувано на 26.04.24 в 15:37

Предстои смяна на спътника, излъчващ програмите на БНР

Предстои смяна на сателит Intelsat 38 със сателит Hotbird 13F. Двата спътника едновременно ще излъчват програмите на Българското национално радио до 31 декември т.г.  Параметрите са следните: Hotbird 13Fat 13.0°E, честота - 12 635 MHz   Приемна поляризация: линейна вертикална Стандарт: DVB-S2 Модулация : 8PSK  FEC: 5/6 Symbol rate: 30 000..

публикувано на 26.04.24 в 14:54

МЗ осигурява безплатни ваксини срещу коклюш за бременните

Първата ваксинация срещу коклюш ще може да се поставя на бебета с две седмици по-рано или когато детето навърши месец и половина, предаде БНР.   Мерките за ограничаване на разпространението на заболяването и за предпазване на най-уязвимите групи бяха представени на днешното правителствено заседание от министъра на здравеопазването Галя Кондева...

публикувано на 26.04.24 в 14:33

Всеки пети българин е живял под прага на бедност през 2023-та

637.92 лв. е линията на бедност за страната през 2023 г. При този размер на линията под прага на бедност са били 1 млн. и 325 хил. българи или над една пета от населението на страната , съобщиха от Националния статистически институт.  Данните за 2023 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се..

публикувано на 26.04.24 в 14:12

Зов за помощ за Димитър Стоев от село Оброчище

Свещеник Филип Ки­ри­лов от Об­ро­чи­ще апелира за помощ към един млад мъж - Ди­ми­тър Стоев, който е на ре­ха­би­ли­та­ция в Со­фия. След десетгодишно лечение са пос­тиг­на­ти доб­ри ре­зул­та­ти и за да се из­пра­ви сам на кра­ка, прес­тоят тряб­ва да е про­дъл­жи­те­лен, за което са нужни сред­ства. В храм "Св. Ус­пе­ние Бо­го­ро­дич­но" в..

публикувано на 26.04.24 в 13:50

Набират се средства за първата църква на село Рогачево

Църковното настоятелство при новостроящия се храм в балчишкото село Рогачево, "Св вмчк. Димитър", открива отново своята кампания за набиране на средства по повод довършване на църквата. Припомняме, че през април 2018 година бяха положени основите на първия православен  храм в Рогачево. Грубият строеж е приключен. В момента се работи по външната и..

публикувано на 26.04.24 в 13:46
Снимката е илюстративна.

До две години ни доставят 7 двуетажни влака

Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков и ръководството на полската компания “Stadler Polska Sp. z o.o.” подписаха днес договора за доставка на 7 двуетажни влака, които ще бъдат закупени със средства по Плана за възстановяване и устойчивост, съобщиха от МТС. „Подписваме този договор след повече от 20 години, в които страната ни не е..

публикувано на 26.04.24 в 13:35