Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рискове и възможности пред дигиталното образование

Снимка: Веселина Киричева

След година, доминирана от пандемията от коронавируса, Европейския съюз продължава активната работа и политиките за повече дигитализация в образованието.

Отвъд милиардите евро бюджет за още повече дигитализация – над 70 млрд., са и практичните моменти как дигитализацията реално ще подмогне рестартирането на образованието и подобряването му в днешните условия.

Дигитално обучение, хибридно образование, синхронни и асинхронни занятия – всички тези понятия се настаниха в обществения живот в условията на пандемия.

Дигитализацията, която да помогне за рестартирането на образованието като стъпка към повече иновации и ориентирана към Индустия 4.0 е само първата стъпка в новите политики.

Младите хора трябва отрано да са адаптирани към по-широк периметър от знание, необходими за реализацията в живота.

Това предполага и промяна на метода на обучение, посочва Николай Михайлов - режисьор, аниматор, визуализатор, предприемач и съавтор на документалния филм Ангели в действие, който разказва историята на преподавателя по информационни технологии от средно училище Сава Доброплодни в Шумен - Ангел Ангелов, който през 2015 г. Майкрософт обявява за най-иновативния учител в света.

Голямото предизвикателство пред дигитализацията в образованието на ниво училище е не само внедряването на повече технологии в обучението, но и да се привлече интересът на днешното поколение ученици чрез виртуална реалност, работа в облака, изкуствен интелект...

Все още интегрирани учебни предмети имат малка част от българските училища, посочва и Елисавета Якимова, директор на Център за творческо обучение Варна, който е ангажиран с внедряването на chromebook в образователния процес.

Устройствата вече са неизменна част от образователния процес във все повече български училища. В София,  Пловдив и Бургас вече има училища с над 100 chromebook лаптопа. Той замества интерактивните дъски, сложни софтуери и не изисква поддръжка от компютърен техник или специалист.

Обучението с chromebook позволява и въвеждането на обучението по модела 1:1.

Дигитализацията обаче сама по себе си, както и знанията и уменията, които се придобиват зависят от образователната система. Затова съществуват и опасения, че тя ще задълбочи неравенствата между обучаващите се, смята Ивайло Спасов от детския фонд на УНИЦЕФ.

Зад борда могат да останат тези деца, чиито шансове да получат добро образование така или иначе не са големи – от уязвими групи, с по-нисък социално икономически статус, от по-малки населени места.

Затова не бива да се пренебрегва и риска от задълбочаване на един от големите проблеми на българската образвотелна система – неравен достъп до относително добро образование.

Репортажът по темата е в рамките на рубриката "Рестартирай Европа".



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предстои смяна на спътника, излъчващ програмите на БНР

Предстои смяна на сателит Intelsat 38 със сателит Hotbird 13F. Двата спътника едновременно ще излъчват програмите на Българското национално радио до 31 декември т.г.

публикувано на 26.04.24 в 14:54

МЗ осигурява безплатни ваксини срещу коклюш за бременните

Първата ваксинация срещу коклюш ще може да се поставя на бебета с две седмици по-рано или когато детето навърши месец и половина, предаде БНР.   Мерките за ограничаване на разпространението на заболяването и за предпазване на най-уязвимите групи бяха представени на днешното правителствено заседание от министъра на здравеопазването Галя Кондева...

публикувано на 26.04.24 в 14:33

Всеки пети българин е живял под прага на бедност през 2023-та

637.92 лв. е линията на бедност за страната през 2023 г. При този размер на линията под прага на бедност са били 1 млн. и 325 хил. българи или над една пета от населението на страната , съобщиха от Националния статистически институт.  Данните за 2023 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се..

публикувано на 26.04.24 в 14:12

Зов за помощ за Димитър Стоев от село Оброчище

Свещеник Филип Ки­ри­лов от Об­ро­чи­ще апелира за помощ към един млад мъж - Ди­ми­тър Стоев, който е на ре­ха­би­ли­та­ция в Со­фия. След десетгодишно лечение са пос­тиг­на­ти доб­ри ре­зул­та­ти и за да се из­пра­ви сам на кра­ка, прес­тоят тряб­ва да е про­дъл­жи­те­лен, за което са нужни сред­ства. В храм "Св. Ус­пе­ние Бо­го­ро­дич­но" в..

публикувано на 26.04.24 в 13:50

Набират се средства за първата църква на село Рогачево

Църковното настоятелство при новостроящия се храм в балчишкото село Рогачево, "Св вмчк. Димитър", открива отново своята кампания за набиране на средства по повод довършване на църквата. Припомняме, че през април 2018 година бяха положени основите на първия православен  храм в Рогачево. Грубият строеж е приключен. В момента се работи по външната и..

публикувано на 26.04.24 в 13:46
Снимката е илюстративна.

До две години ни доставят 7 двуетажни влака

Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков и ръководството на полската компания “Stadler Polska Sp. z o.o.” подписаха днес договора за доставка на 7 двуетажни влака, които ще бъдат закупени със средства по Плана за възстановяване и устойчивост, съобщиха от МТС. „Подписваме този договор след повече от 20 години, в които страната ни не е..

публикувано на 26.04.24 в 13:35

26 тона капачки събраха във Варна в дъждовната събота

26 000 килограма капачки са събрани по време на последната акция на кампанията "Аз вярвам и помагам". 19 500 лева е сумата от предадената за рециклирани пластмаса, която ще бъде използвана за закупуване на медицинска апаратура.  На 20 април се проведе 10-ото издание на събитието. И този път освен капачки, хората предаваха и стотинки. Организаторите от..

публикувано на 26.04.24 в 12:57