Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радан Мирянов: Футболното съдийство в България калява психиката

| обновено на 26.02.21 в 10:57

Футболът ни е отражение на държавата, може и да не е на равнището на италианското калчо, английската премиершип или на испанското, или на германското първенство, но като интрига може да им съперничи. Особено в т.нар. важни дербита.

В това е убеден Радан Мирянов - бивш футболен съдия с повече от 1000 мача зад гърба си и настоящ главен инструктор на футболната съдийска комисия и отговарящ за обученията на футболните ни съдии.


Футболът е феномен не само в България, а по целия свят. Много често, когато се съберат хора, които не са от едно професионално направление, футболът е свързващата тема и всеки разбира от футбол, разказва бившият съдия и настоящ главен инструктор на футболната съдийска комисия Радан Мирянов, като допълва, че винаги е уважавал хората, които неразбирайки от деликатната дейност съдийство, знаят точно колко разбират и не се срамуват да зададат въпрос.

Опитваме се да въведем така наречената VAR  система от 27 април - замисъла тя трябва да заработи за мачовете от плейофите в Първа лига. Ще бъде въведена, ако завършим третия етап от подготовката на българските съдии. Футболът според него губи част от емоцията с навлизането на новите технологии в него. Всички сме свидетели как след като някой отбележи гол или съдията отсъди наказателен удар, футболистите са в едно изчакване и не знаят дали да се зарадват, тоест емоцията я няма. Загубата на емоция обаче, ще  бъде за сметка на малко по-голямата справедливост, както и на спокойствието на футболните съдии, тъй като те преживяват много, осбено очевадните си грешки, споделя бившият теньор.

Българските треньори  се открояват и са успешни извън България. Обяснението за това е, че извън България треньорите се радват на малко повече свобода и сигурност. Тоест, когато се подпише един контракт с друг отбор в Европа или по света, на треньора му се гарантира гратисен период , в който той има възможност да разгърне своите идеи, да направи една селекция, да се почувства неговия почерк. Докато в България тази толерантност, не само от страна на президентите на клубовете, а  дори и от феновете и от футболната общественост я няма. Треньорът е в напрежение от първия кръг, в който е поел отбора и няма време да наложи своя стил, а трябва да се справя с играчите, които има и да работи под натиск, обяснява Мирянов.

Това се отнася и за работата на съдиите. Те винаги работят под натиск. Тук не се има предвид, че са под натиск от някой президент, а под натиска на недоволни фенове, както и под медиен натиск. 

Като емоционално обвързан с българските съдии, съм категоричен, че българските съдии са много добри и го доказват постоянно, казва Мирянов, който е главен инструктор на българската съдийска комисия.

Футболните ни съдии в първенство като нашето, където условията никак не са идеални, калява психика. Така мачовете в Европа им се виждат леки от гледна точка на напрежението. Но от гледна точка на темпо, ситуации или отговорност ситуацията далеч не е такава.

Иначе, броят на българските футболни съдии наближава 1000, а сред тях има представители на всяка една професия. Всяка седмица в България се играят по над 50 мача в различните лиги, най-голям брой са мачовете сред малките футболисти.

Колко добри са българските футболни съдии? Подложени ли са на натиск? Губи ли футболът от въвеждането на системата за видеоповторения VAR, която според замисъла трябва да заработи за мачовете от плейофите в Първа лига, на 27 април? Защо българските съдии, които свирят наряди в Европа са по-устойчиви от чуждите си колеги? 

Цялото интервю с Радан Мирянов, който е и единственият доцент по математика в българското футболно съдийство може да чуете в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15