Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пандемията от Ковид-19 в Добрич

| обновено на 07.04.21 в 12:18
Снимка: БГНЕС

Област Добрич влезе активно в новинарския поток, свързан с пандемията от Ковид, през лятото на миналата година. Тогава областта беше една от първите в страната, в която здравните власти обявиха, че разпространението е вече не клъстерно, а дифузно. Засегнати от заразата бяха цели работни колективи, лекари и медицински персонал, журналисти, работещи в администрацията на общината и областната управа, диализен център също не беше подминат. В същото време малко преди този пик на Ковид-19 Многопрофилната болница в Добрич остана без Инфекциозно отделение, след като единственият инфекционист в областта напусна работа заради проблеми с тогавашното ръководство на здравното заведение. Тогава кризата беше овладяна с намесата и на министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов и с навременните действия на РЗИ в Добрич. По време на сегашната, т.нар. трета вълна от разпространението на коронавирусната инфекция в България, област Добрич до преди около две седмици стоеше на едно от средните места по брой на заразени, днес обаче ситуацията е различна. 

В разгара на лятото на 2020 година и малко преди Ковид да прикове вниманието на жителите на област Добрич единственото Инфекциозно отделение в областта, това в многопрофилната болница в Добрич влезе в процедура по закриване, тъй като и последният инфекционист в него подаде молбата си за напускане. Тогава реакцията на здравните власти беше изключително остра и то не заради коронавирусната инфекция, а защото област Добрич има морска и сухопътна граница, а три от общините й са предпочитана туристическа дестинация за хора от редица държави. 

Само месец по-късно обаче липсата на това инфекциозно отделение се превърна в истински проблем и то точно заради кризата с Ковид-19. Все повече хора се заразяваха и все повече хора имаха нужда от хоспитализиране и тогава бившият вече директор на здравното заведение д-р Светозар Байчев реши, че Второ вътрешно отделение ще стане Ковид сектор, но не изцяло и не според редицата предписания на РЗИ, а според неговото виждане. С бързи темпове дифузното разпространение доведе до поредица от критични ситуации за болницата, в която пък се оказа, че две млади гастроентероложки са нагърбени със задачата без нито един инфекционист или пулмолог да лекуват болните от Ковид.


Реакцията на министерството на здравеопазването не закъсня и на 11 август министър Костадин Ангелов и главният здравен държавен инспектор доц. Ангел Кунчев дойдоха на проверка, след което дадоха брифинг за медиите. Брифинг, на който и двамата не успяха да скрият учудването си от това, което са заварили в добричката болница.

Новото ръководство на болницата не закъсня и за директор беше назначен д-р Георги Желязков. Ковид отделението беше преместено на осмия етаж, беше отделен персонал само и единствено за неговите нужди, достъпът на външни лица стана строго забранен и резултатите дойдоха само месец по-късно.

Добрич започна да поема глътката въздух, от която имаше нужда. По това време се заговори и за откриването на лаборатория за изработване на ПСР тестове, за да не се разчита на варненските, беше намерено финансиране, място за лаборатория, но не и персонал.

По време на втората вълна от разпространението на Ковид-19 в страната в края на миналата година областта успя да остане встрани от тревожните сигнали в други части на България. Днес обаче ситуацията е различна. Движим се със закъснение от около две седмици в разпространението на епидемията, но и с такова в имунизацията, като сме сред последните по брой поставени ваксини области в страната. И именно покрай ваксинирането известен в публичното пространство стана случаят със заразените потребители и персонал в Дома за възрастни хора с деменция в село Опанец, община Добричка. Там от 31 заразени потребители се оказа, че 14 са били ваксинирани. Защо в този факт нямаше нищо нито скандално, нито драматично, съвсем точно обясни още тогава директорът на РЗИ в Добрич д-р Светла Ангелова.

Заразата в дома тръгва от лице от персонала и въпреки че те бяха включени във втората приоритетна група за ваксиниране според Националния ваксинационен план, нито един служител в дома не се е ваксинирал. А в същото време хората стоят без право да напускат дома и без право на свиждания от близките си вече повече от година, за да ги пазим. Как обаче ги пазим, когато персоналът отказва да бъде ваксиниран, дори и след епидемичния взрив и след повторната покана да бъдат имунизирани. 

Междувременно в психиатричната болница в Карвуна, където бяха настанени част от заразените с Ковид потребители на дома в Опанец, се разрази нов епидемичен взрив, който засегна десет лица, настанени за лечение в болницата, както и 10 лица от персонала.

И въпреки изоставането си по темп на разпространение до преди две седмици днес област Добрич наваксва в тревожната статистика. С нова заповед на РЗИ леглата за лечение на наусложнени пациенти в МБАЛ в Добрич бяха увеличени с още 25 и станаха общо 105. Изключително притеснителен е фактът, че интензивните легла, които са едва 8, стоят напълно заети вече повече от три седмици. Истината е, че именно тази болница, в областния център изнася основната тежест за лечение на Ковид заболелите. 

Другото място е болницата в Балчик, но там местата са само 18 и няма възможност за увеличаването на тази бройка. Каква е ситуацията в добричката болница днес информира директорът й д-р Георги Желязков.

Ще завърша с думите на д-р Йовева, инфекционистът, който напусна миналата година болницата в Добрич. А изводите оставям на онези, от които зависи на противоепидемичните мерки да не се гледа като на игра с ластик.

В следващите минути Мая Щърбанова ще ни върне в лятото на 2020 година, за да се придвижим и до днес и ситуацията с Ковид с дата 7 април.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огненото шоу „Палячи“ ще радва варненци и гостите на града на 3 януари на коледния базар на площад „Независимост“

Огненото и светлинно шоу „Палячи“, носител на награда „Икар“ за атракционно и сценично изкуство за 2024 година, ще радва варненци и гостите на града на 3 януари, от 18:00 часа, на коледния базар на площад „Независимост“. Спектакълът, който първоначално беше насрочен за 26 декември, беше отложен заради неблагоприятните метеорологични условия...

публикувано на 02.01.25 в 14:14

Валутите дирхам на ОАЕ и тайландски бат - все по-популярни сред българите

Двете най-търсени валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година.  Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни, на първо място турската лира, след нея румънската лея и сръбския динар. Посещението на коледни базари в северната ни съседка и концерти през лятото в Сърбия имат видим..

публикувано на 02.01.25 в 08:40
Свети Силвестър

Свети Силвестър честваме днес

На 2 януари православната ни църква чества Св.Силвестър, папа Римски, Преподобни Серафим Саровски Чудотворец и Свети Теоген, епископ Парийски. Преподобният Серафим Саровски (в света Прохор Сидорович Машнин) е роден през 1754 г. в град Курск в уважавано търговско семейство. Баща му изгражда храмове, а майка му възпитава трите си деца, от които Прохор е..

публикувано на 02.01.25 в 06:20
Алеко Константинов

Отбелязваме рождението на Щастливеца и Яворов

На днешния ден отбелязваме рождението на двама бележити българи. Навършват се 162 години от рождението на писателя и общественик Алеко Константинов и 147 години от рождението на поета символист и революционер Пейо Яворов , припомня БГНЕС.  Големият български писател и общественик Алеко Константинов – Щастливеца е роден на 1-ви януари 1863..

публикувано на 01.01.25 в 15:30

Центърът на Варна след новогодишната нощ (СНИМКИ)

Броени часове след новогодишния концерт на площад "Независимост" вече се разглобява голямата сцена, а в по-голямата част от площада и около шадраваните вече е почистено, видя репортер на Радио Варна. Екипи на сметопочистващата фирма почистват и малките кошчета на площада, но бъркат в тях директно без предпазни ръкавици. Забелязва се, че по време на..

публикувано на 01.01.25 в 09:44

Отбелязваме Васильовден или Сурваки

На 1 януари Православната църква почита паметта на Свети Василий Велики, а денят е известен като Васильовден или Сурваки. Свети Василий е роден в град Кесария Кападокийска около 350 г. от н.е. в знатно християнско семейство. При формирането на неговия характер дейно участие вземат майка му Емелия и баба му Макрина. Те възпитават малкия..

публикувано на 01.01.25 в 06:51

Хиляди варненци посрещнаха новата година на площада (СНИМКИ)

Хиляди варненци посрещнаха новата 2025 година на площад "Независимост".  Програмата започна в 22.00 часа, а на уникалната 3D LED сцена излязаха редица известни български изпълнители, включително и легендарните EAST 17.  Кметът Благомир Коцев приветсва присъстващите с настъпването на новата година, след което дойде момента и за празничната заря,..

публикувано на 01.01.25 в 06:17