Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За covid-19 пандемията вярваме най-много на лекари и експерти, по-малко на властите

| обновено на 16.04.21 в 13:56

#COVID19 пандемията засили здравната несигурност, в която живеем повече от година, тласна повече хора към бедност и задълбочи социалните неравенства. Различни новини, информации, слухове... Всички те "биещи се" често едни с други. Понякога дори пълни с грешки и сериозна дезинформация.
Един от начините да се преборим с това, но също така и да разполагаме с проверената и вярна информация относно covid-19, e HealthBuddy +. Мобилно приложение и desktop платформа, която е създадена с цел да обобщи възможно най-много налична информация за пандемията и различните ефекти от нея от регионалното бюро на Световната здравна организация (СЗО) за Европа и регионалното бюро на UNICEF за Европа и Централна Азия (ECARO), уточнява за Радио Варна Ивайло Спасов, експерт „Комуникация за социално развитие“ в UNICEF България.
"На практика, HealthBuddy + е платформа, която посредством изкуствен интелект дава отговори на най-често задаваните въпроси за пандемията посредством чатбот. Отделно обаче, всички потребители могат да задават въпроси, на които да получат отговор от експерти и медицински лица към СЗО или UNICEF.
Имаме опция и за проверка на слухове и фалшиви новини, гравитиращи в областта. Информацията се актуализира непрекъснато", пояснява още Спасов.
Въпреки предположенията, че българите се поддават на дезинформации, свързани с пандмията, четири представителни проучвания в рамките на близо година показват, че българите вярват най-много не на online информациите, които срещат, а на "next of kin", т.е. на най-близките си хора, които са медицински лица, GP, научни експерти или имат имат пряк досег с covid-19, преболедували са, или дори са се ваксинирали. Далеч по-малко се вярва на официалните политики, а основната причина за това са противоречивите послания, които чуваме.
Оказва се още, че българските потребители на приложението са и сред най-активните. У нас, HealthBuddy + е активен по-малко от два месеца. За това време, освен хилядите търсения на информация, свързана с последни новини за пандемията, къде да се отиде на преглед и пр., разговори с чатбота, но има няколко стотици отделни въпроси, които са получили своите отговори от експертите на Световната здравна организация.
Данните от проучванията за степента на доверие потвърждава и последното проучване на Eurostat - от края на март, за търсенето на здравна информация онлайн в страните от ЕС. Според него, България и Румъния са двете страни в ЕС, в които хората на-рядко търсят здравна информация онлайн. Най-популярна тя е във Финландия и Нидерландия. Анализът е за 2020 г.
Иначе, HealthBuddy + е безплатен и достъпен през т.нар. магазините на Apple и Google.

Сред любопитните неща е, че българският език е един от 11-те, на които е налична информацията в HealthBuddy+. "Дължим го най-вече на доброто сътрудничество между двете организации в България, но също така и на нашата активност - online и offline", казва Спасов.

Още по темата, както и отговорите на много други въпроси по темата, може да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изнесена приемна на Комисията за защита на потребителите и това лято на Златните

Изнесена приемна на Комисията за защита на потребителите ще има и това лято в курорта "Златни пясъци". Ще се извършват повече проверки на терен, уверил е представител на ведомството, съобщават от общинската пресслужба. Вече текат проверките по туристическите обекти на Областната дирекция по безопасност на храните. Особено внимание контролните органи ще..

публикувано на 26.04.24 в 20:02

Първият патрулен кораб "Храбри" ще е готов до края на 2025-а

Първият от новите многофункционални модулни патрулни кораби за ВМС  - "Храбри", вече е спуснат на вода. Продължава дострояването му и оборудването му с въоръжение, техника и спомагателни механизми.  Това съобщи във Варна флотилен адмирал Георги Пенев, заместник-командир на военния ни флот.  Той допълни, че корабът ще бъде приет във ВМС през..

публикувано на 26.04.24 в 19:08
Спасител на плаж Кабакум край Варна

Могат ли да отложат новите изисквания за водното спасяване?

Спешна междуведомствена среща ще вземе решение по казуса с водното спасяване на плажовете. Oт туристическия бранш във Варна са поискали от министъра на туризма Евтим Милошев новите изисквания в наредбата за водното спасяване да бъдат отложени за следващия сезон, тъй като те са неизпълними от концесионерите. Това съобщи Милошев след среща с бранша и..

публикувано на 26.04.24 в 18:00

Обявиха датите за явяване на матурите по желание на дванадесетокласниците

Допълнителните държавни зрелостни изпити по желание на ученика ще са от 22 до 29 май. Графикът по предмети от общообразователна и профилирана подготовка е  публикуван  на сайта на Министерството на образованието и науката. На 22 май от 8:30 часа ще са държавните зрелостни изпити по математика и география и икономика от общообразователната подготовка...

публикувано на 26.04.24 в 15:37

Предстои смяна на спътника, излъчващ програмите на БНР

Предстои смяна на сателит Intelsat 38 със сателит Hotbird 13F. Двата спътника едновременно ще излъчват програмите на Българското национално радио до 31 декември т.г.  Параметрите са следните: Hotbird 13Fat 13.0°E, честота - 12 635 MHz   Приемна поляризация: линейна вертикална Стандарт: DVB-S2 Модулация : 8PSK  FEC: 5/6 Symbol rate: 30 000..

публикувано на 26.04.24 в 14:54

МЗ осигурява безплатни ваксини срещу коклюш за бременните

Първата ваксинация срещу коклюш ще може да се поставя на бебета с две седмици по-рано или когато детето навърши месец и половина, предаде БНР.   Мерките за ограничаване на разпространението на заболяването и за предпазване на най-уязвимите групи бяха представени на днешното правителствено заседание от министъра на здравеопазването Галя Кондева...

публикувано на 26.04.24 в 14:33

Всеки пети българин е живял под прага на бедност през 2023-та

637.92 лв. е линията на бедност за страната през 2023 г. При този размер на линията под прага на бедност са били 1 млн. и 325 хил. българи или над една пета от населението на страната , съобщиха от Националния статистически институт.  Данните за 2023 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се..

публикувано на 26.04.24 в 14:12