Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна почистването на Катедралата във Варна

Почистването на фасадата на катедралния храм „Свето Успение Богородично” във Варна започна, видя репортер на Радио Варна. Междувременно продължава дарителската кампания за събиране на пълния размер на средствата, които са необходими за почистването на камъка и неговото запечатване - общо 150 000 лева. Периодът, за който трябва да се събере сумата е кратък – около три месеца. Това е времето, в което все още около фасадата на храма ще има монтирано скеле.

Две трети от необходимите 150 000 лева са вече събрани. Така обновяването на фасадата може да започне.

Строителният предприемач Валентин Вълев, чиято е инициативата, става гарант на ремонта. Трябват обаче още 50 000.  В кампанията участват още варненски строителни фирми и граждани, с подкрепата на Българското национално радио.

Камъкът, с който е изградена Катедралата – песъчлив варовик, събира от десетилетия прах и отлагания, включително агресивните изпарения от автомобилния трафик в центъра на града. Почистването ще стане с пясъкоструйка:

"Един мой колега, работил като подизпълнител на катедралата във Варна,  ми се обади, за да се видим. Отидох на катедралата, той ми предложи да се кача горе, за да видя какво правят. На мен ми беше много любопитно. Пък и кога ще ми се отдаде възможност да се кача на катедралата. Никога. И се качих горе, за да видя как точно става позлатяването на кубетата. На слизане колегите ми споделиха, че всичко е много хубаво, но няма средства за почистване на катедралата отвън."

За позлатяване на кубетата около катедралата е изградено скеле. Цената му е 400 000 лева. Идеята е то да бъде използвано и за обновяването на фасадата.

"Такова скеле е било направено при строежа на катедралата. И след 136 години за втори път се прави такова скеле. Което струва около половин милион за времето, за което са го ползвали, но не може без него. Скелето струва няколко пъти повече, отколкото самото почистване."

Валентин Вълев веднага подхвърля идеята си на колеги от бранша. Създаден е инициативен комитет за набирането на средствата. Варненският и Великопреславски митрополит Йоан дава благословията си за богоугодното дело.

Идеята за почистването на фасадата на една от емблемите на Варна – Катедралния храм „Свето Успение Богородично” се появява съвсем спонтанно, разказва Валентин Вълев:

"В началото т.к. нещата бяха много спешни и продължават да са спешни. Позлатяването на кубетата приключва до три месеца. Което означава, че скелето ще бъде свалено. Оказва се, че за около два месеца фасадата на катедралата може да бъде почистена."

"Направиха се експерименти на място. Така се избра фирмата. Тя е специализирана. Има експертиза от Института за паметниците на културата. А експертизата казва точно как да се направи цялото нещо, как да се запечата камъка, за да може да бъде дълготраен и да изглежда добре във времето."

Ако даренията надхвърлят необходимата сума от 150 000 лева, ще бъдат използвани отново за катедралния храм, но за други необходими ремонти като осветление, корнизи, стъпала, категоричен е инициаторът на кампанията Валентин Вълев. Средствата се набират чрез DMS платформата. С SMS на номер 17 777 и текст DMS KATEDRALA, всеки може да подкрепи каузата.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

От 15 до 19 юли обработват срещу кърлежи и комари на обществени места

Дейности по растителна защита и обработка на тревни площи срещу кърлежи и комари предстои да бъде извършена в следващите дни на няколко обществени места, съобщават от Общинското предприятие „Дезинфекция, дезинсекция, дератизация”. В периода 15 – 19 юли ще бъде извършена обработка за растителна защита на дървета и храсти в двора на Градската..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Лесовъди: Трябва ни сериозна зима, за да уморим "чужденците"

Така коментираха от горското стопанство в Балчик наличието на цикади в Добруджа – насекоми , които са типични за Средиземноморието и само един продължителен сняг през зимата може да ги прогони. Предполага се, че те са една от причините за съхнене на полезащитните пояси в Добруджа последните пет години. Унищожаването им е много трудно, тъй като ларвите..

публикувано на 12.07.24 в 16:11

Румънецът Габриел, който чисти България: Много добри хора срещнах за една година

Румънецът Габриел, който е познат у нас с акциите си по почистване на различни градски пространства и който намери много съмишленици, не се отказва и продължава да дава добър пример. Той и семейството му живеят и работят в Лондон, но съпругата му е от Варна и прекарват известно време и в морската столица. Семейството редовно пътува до София, където на..

обновено на 12.07.24 в 12:25
Каръл и Норман Макдоналд

"Шотландски боец" от село Куманово

Какво знаете за Шотландия? Част е от Обединеното кралство, а населението ѝ е около 5 милиона и 500 хиляди души. Известни са с характерния си, специфичен акцент в изговора на думите, който понякога затруднява общуването с тях. Шотландци са и съпрузите Норман и Каръл Макдоналд, които от години прекарват летата си в аксаковското село Куманово. Те..

публикувано на 12.07.24 в 10:55

Модели с женствени форми вместо слаби красавици се налагат според новите тенденции

Концепцията за красотата на жената се променя през годините. От много слаби момичета преди години към модели плюс сайз, тоест близки до нормалните мерки на реалната жена.                         Кастингът за най-грандиозния конкурс за красота Мис Варна 2024 ще бъде на 14 юли Светското модно събитие е от 16:00 часа в комплекс Морско..

публикувано на 12.07.24 в 08:00

Туристически поход по морския бряг организира ТД „Черноморски простори“

Традиционният туристически поход по морския бряг, организиран от Туристическо дружество “Черноморски простори“, ще се проведе от 13 до 17 юли за 26-а поредна година. Това каза за Радио Варна Атанас Сивков, председател на дружеството. До момента участие са заявили около 70 души от цяла България на възраст от 7 до 70 години...

публикувано на 12.07.24 в 07:00

Реновация и разруха – една бяла емблема на брега в Балчик още дълго ще буди недоумение с визията си

Това е Голямата мелница, построена в първоначалния си вид от Анонимното индустриално дружество през 1909 година. За една година е построена най-модерно оборудваната мелница на Балканите, която съдържа и първите стоманобетонови силози в България . Имала е капацитет 75 тона брашно на денонощие. Произвеждала е също грис и макаронени изделия (за пръв път в..

обновено на 11.07.24 в 17:48