Почистването на фасадата на катедралния храм „Свето Успение Богородично” във Варна започна, видя репортер на Радио Варна. Междувременно продължава дарителската кампания за събиране на пълния размер на средствата, които са необходими за почистването на камъка и неговото запечатване - общо 150 000 лева. Периодът, за който трябва да се събере сумата е кратък – около три месеца. Това е времето, в което все още около фасадата на храма ще има монтирано скеле.
Две трети от необходимите 150 000 лева са вече събрани. Така обновяването на фасадата може да започне.
Строителният предприемач Валентин Вълев, чиято е инициативата, става гарант на ремонта. Трябват обаче още 50 000. В кампанията участват още варненски строителни фирми и граждани, с подкрепата на Българското национално радио.
"Един мой колега, работил като подизпълнител на катедралата във Варна, ми се обади, за да се видим. Отидох на катедралата, той ми предложи да се кача горе, за да видя какво правят. На мен ми беше много любопитно. Пък и кога ще ми се отдаде възможност да се кача на катедралата. Никога. И се качих горе, за да видя как точно става позлатяването на кубетата. На слизане колегите ми споделиха, че всичко е много хубаво, но няма средства за почистване на катедралата отвън."
За позлатяване на кубетата около катедралата е изградено скеле. Цената му е 400 000 лева. Идеята е то да бъде използвано и за обновяването на фасадата.
"Такова скеле е било направено при строежа на катедралата. И след 136 години за втори път се прави такова скеле. Което струва около половин милион за времето, за което са го ползвали, но не може без него. Скелето струва няколко пъти повече, отколкото самото почистване."Валентин Вълев веднага подхвърля идеята си на колеги от бранша. Създаден е инициативен комитет за набирането на средствата. Варненският и Великопреславски митрополит Йоан дава благословията си за богоугодното дело.
Идеята за почистването на фасадата на една от емблемите на Варна – Катедралния храм „Свето Успение Богородично” се появява съвсем спонтанно, разказва Валентин Вълев:
"В началото т.к. нещата бяха много спешни и продължават да са спешни. Позлатяването на кубетата приключва до три месеца. Което означава, че скелето ще бъде свалено. Оказва се, че за около два месеца фасадата на катедралата може да бъде почистена."
"Направиха се експерименти на място. Така се избра фирмата. Тя е специализирана. Има експертиза от Института за паметниците на културата. А експертизата казва точно как да се направи цялото нещо, как да се запечата камъка, за да може да бъде дълготраен и да изглежда добре във времето."Ако даренията надхвърлят необходимата сума от 150 000 лева, ще бъдат използвани отново за катедралния храм, но за други необходими ремонти като осветление, корнизи, стъпала, категоричен е инициаторът на кампанията Валентин Вълев. Средствата се набират чрез DMS платформата. С SMS на номер 17 777 и текст DMS KATEDRALA, всеки може да подкрепи каузата.
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..