Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Растителното разнообразие на топлолюбивите обитатели в Ботаническата градина в Балчик

Отново е зима, но в ботаническите градини има места, където посетителите могат да се наслаждават на екзотични, ярки, необичайни за сезона и географския пояс растения.

Служителите на Университетски ботанически градини са оптимистично настроени, че след дългото социално дистанциране, интересът към тези институции ще се повиши като място за отдих, разходки на открито и опознаване на растителното биоразнообразие от цял свят.

Експозиционната оранжерия в Балчик е своеобразен център за растителния хабитат от топлите географски ширини. Можете да видите субтропична и тропична растителност и екзотиката на колекциите от кактуси и други сукуленти. В Ботаническата градина в Балчик родът Crassula е най-богатият на видове, а колекцията от кактуси и сукуленти вече надхвърля 3700 вида, подвида и култивари. Растителните видове, отглеждани и интродуцирани на територията на градината, са около 5000 бр. от 418 рода, включени в 122 семейства, обобщават от ботаниците.

За поредна година Университетските ботанически градини публикуват своя списък със семена, за 2022 година списъкът съдържа 706 имена.

Съгласно Международната конвенция за биологично разнообразие ботаническите градини са институции, ангажирани със съхранението и обмена помежду си на подходящ растителен генетичен материал за национални и международни научни изследвания, образование, опазване на редки и застрашени видове и устойчиво използване на растенията. Ежегодно Университетските ботанически градини на Софийски университет осъществяват обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да бъдат поръчители на семена.

За тазгодишния семенен обмен е подготвен генетичен материал, събран през 2021 г. от трите ботанически градини в София, Варна и Балчик. Семената са събрани от растения, растящи на открито и в оранжериите за топлолюбиви растения. Събират се ръчно през цялата година, в зависимост от различните периоди за плододаване на всеки един вид. Те подлежат на кратка обработка с цел премахване на излишната влага и опасността от развитие на плесени. След това растителният материал се съхранява до 3 години в генетична семенна банка при условия, запазващи максимално жизнеността и кълняемостта на семената.


Изготвеният Index Seminum е публикуван на страницата на Университетските ботанически градини в раздел Наука.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна се включва в 10-ата годишнина на Лютия тур на България

Състезание по надяждане с люти чушки във Варна ще се проведе на 20 юли пред сградата на Аквариума в Морската градина. Грандиозният финал по надяждане е ч аст от Лютия тур на България.  Желаещите могат  да се запишат онлайн на страницата на chilli-hills.com, в страницата на организаторите във Facebook, на бул. „Княз Борис“ 13, както и по време на..

публикувано на 19.07.24 в 15:50

Експерт: Дублетните форми объркват хората, честа грешка е и неправилната употреба на "й"

Дублетните форми на думите объркват хората. Тези, които коват езиковите норми, въвеждат два начина на изписване за улеснение, а правилата трябва да се знаят. Това мнение изрази експертът по български език и създател на образователния портал "Академика БГ" Евелина Гечева, която е и организатор на инициативата "Бъди грамотен" , която ще се проведе за..

публикувано на 19.07.24 в 15:15

Как безопасно да използваме една дробилка за клони

Предпазни мерки и инструкции за експлоатация Преди въвеждането на всяка една дробилка за клони в експлоатация се изисква особено внимание. При неправилна употреба от оператора, машината може да бъде опасна както за него така и за околните. Подхождайте внимателно и предпазливо и винаги обезопасявайте периметъра на работа с обезопасителна лента преди..

публикувано на 19.07.24 в 12:00
Денят Ашуре в Пловдив

Мюсюлманската общност празнува "Ашуре"

Започва новата 1446 година по ислямския или мюсюлманския календар, който се нарича Хиджра. Така се наименува епохата, в която пророкът Мохамед и неговите последователи се преселват от Мека в Медина, където основават и първата мюсюлманска общност, с което започва историята на Исляма. Първият месец от Хиджра се нарича Мухареми. Той започва, след..

публикувано на 19.07.24 в 10:00

Владичен: между спокойствието и отгласa на войната

Как се живее по време на война на село? Отговорът на този въпрос дава кметицата на Владичен, едно от селата в Болградски район на Одеска област в Украйна – Мария Игнатова. Разположено на западния бряг на най-голямото сладководно езеро в Украйна и второ по големина в Европа – Ялпуг, Владичен е село, населено преобладващо с етнически българи, чиито..

публикувано на 19.07.24 в 08:05

Ръководител на екип доброволци: Без дихателни апарати сме, не можем да сме в сърцевината на пожара

Доброволците, които се включват в овладяването на пожарите във Варна и областта, не разполагат с дихателни апарати. Те не могат да участват в най-голямата сърцевина на пожара, защото не само че са без, но и нямат право да работят с такова оборудване. Това каза за Радио Варна  Стойчо Стойчев, ръководител на екип от щатни доброволци към Община Варна. Той..

публикувано на 18.07.24 в 17:32
Археологически разкопки в Балчик, архив

Ежегодните разкопки в Балчик ще са през септември

За теренни археологически проучвания на късноантичната и ранносредновековна крепост "Хоризонт" и тази година са осигурени средства чрез Министерство на културата, съобщи директорът на Историческия музей в Балчик Радостина Енчева. Както през миналата, така и през тази археологическият сезон ще премине за около двайсет дни през септември. Теренните..

публикувано на 18.07.24 в 13:15