Доайенът на на варненската артистична общност, 91-годишната Маргарита Денева, представя живопис, рисунки и карикатури от различни периоди на своето дълголетно творчество. Откриването е на 8 юни от 18:00 часа. Изложбата може да се види до 1 юли 2022 г.
Едно от уважаваните имена на варненската артистична общност през годините - Маргарита Денева, празнува достолепна 91-годишнина с ретроспективна изложба в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна. Експозицията включва селекция от творби, представителни за различните периоди от дългогодишното творчество на художничката.
Родена във Варна на 4 юни 1931 г., Маргарита Денева завършва Девическата гимназия „Петър Берон“, а през 1949 г. е приета в Художествената академия, където преподават легендарните български художници Кирил Цонев, Илия Бешков, скулпторите Марко Марков и Любомир Далчев, изкуствоведът Богомил Райнов. Завършва през 1955 г. в ателието по живопис на академик Илия Петров с „Отличен с похвала“.
Студентските години я срещат с Христо Веков, двамата създават артистично варненско семейство, което през годините ще се разраства с нови поколения, отдадени на изкуството. Техните деца Цветана Векова и Деян Веков са утвърдени художници, внучката Огняна Серафимова е сред най-успешните български сценографи, а Деница Серафимова пребивава в артистичния свят на музиката.
През дългите си творчески години Маргарита Денева създава цяла галерия портрети на изтъкнати общественици и творчески дейци. Дарява 280 на брой от тях на обществени сгради, училища, болници и други. Твори и в областта на фигуралната композиция, пейзажа и натюрморта, а в последните години рисува карикатури.
Посочена е като един от десетте най-значими и известни автори в българската живопис през 60-те години на XX век.
Маргарита Денева е член е на СБХ, а през 1964 г. е избрана за член на Управителния съвет. През 1966 г. е изпратена от творческия съюз на художествена практика в Гърция. След пътуванията си в Алжир, Испания и Индия посвещава изложби, провокирани от екзотичните впечатления от тези страни. Участва в представителни изложби на България в бившия СССР, Чехословакия, Румъния, Мароко, Тунис, Алжир, Нигерия, Мозамбик. Представя изкуството си в колективните изложби на варненската група на СБХ в Русия, Полша, Финландия и Германия през 1987 г. Включва се в международен пленер в Хале – Буна Шкопау – Германия, през 1988 г., след което е част от представителната група на България в експозицията там. Нейни творби са част от колективни изложба на автори от Варна, София и Пловдив през 1993 г. в Чикаго – САЩ.
Произведения на Маргарита Денева притежават Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, Градска художествена галерия – Варна, много общински галерии в страната, както и частни колекционери в България и извън нея.
Във Варненската група на художниците по нейна инициатива през 1994 г. се създава „Фонд за подпомагане на изобразителното изкуство“.
Носител е на ордените „Св. Св. Кирил и Методий“ III степен и II степен и на ордена „1300 години България“. Заедно с още девет изтъкнати дами споделя почетното звание „Достойна варненка“.
Маргарита Денева е носител на първа награда за живопис в Окръжните художествени изложби от 1964, 1965, 1966, 1973, 1975. 3 пъти печели „Награда за добро представяне“ – НХИ 1964, 1969, 1970. Има награда от конкурса „Голо тяло”, София 1975. През 1981 получава награда за живопис от националната изложба „Портрет“ София. Наградена е и на конкурса на морска тематика през 1972 и 1978. Отличена е с Почетна грамота за цялостно творчество от галерия „Графит“ - Варна.
От 1966 до 2015 г. е открила 20 самостоятелни изложби. Участва във всички регионални, окръжни и в редица национални изложби.
Веселин Димов, сочен от изследователите като един от пионерите на съвременното изкуство в България, организира необичайната художествена акция "Живопис в градска среда". В основата ѝ е излагането на творби дигитална живопис върху рекламни билбордове във Варна. Произведенията представляват дигитално генерирани живописни изображения на фрактали -..
Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” се завръща през този месец с втора част на своята програма. Събитието започва ударно на 10 ноември, когато ще има четири различни артистични събития. От 10 часа сутринта в Юнашкия салон ще се проведе уъркшоп с Коста Каракашян - 100% Authentic Movement. Ако сте си задавали въпросите: “Как да танцувам..
Предстои третото издание на Малък фестивал на куклите. Той отново ще бъде във Варна. Датите са 9 и 10 ноември. Мястото - Фестивалния и конгресен център. В Малкия фестивал на куклите освен театрални постановки, ще бъдат организирани и театрални работилници. Дарина Колева, създател на фестивала, споделя, че интересът и към постановките, и към..
До 10 ноември във Варна се провежда Седмицата на православната книга. За първи път всички представяния на книги ще се проведат в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“. Всяка вечер от 17 часа всички желаещи ще могат да се срещнат с авторите, издатели и преводачи на православни книги от последните няколко години. Седмицата се организира от..
Документалният комикс „Варненският халколитен некропол“ (сценарист Елена Владова, художник Николай Русев) като печатно издание и във вид на изложба ще може да видите на 7 ноември (четвъртък) от 16,00 до 17,00 часа в Археологическия музей. Изданието е придружено с книжка за оцветяване за най-малките, която ги запознава с някои от..
Художникът Тереза Зиковска представя изложбата си “Лицата на Ева”, един проект, който стартира още през 2006 година и продължаващ развитието си до момента. В основата му е Жената, нейната същност и безкрайните ѝ възможности за въплъщения и преображения. Тереза, която от години рисува портрети на близки приятелки, сподели за Радио Варна, че..
Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя от 8 до 27 ноември 2024 г. част от проекта на Юлиян Табаков “Виждам те”, по който визуалният артист работи в последната година. В художествения музей ще бъдат експонирани серия рисунки със същото име, серия обекти “Небесното войнство” и авторският албум “Виждам те”. Всички произведения..