Когато говорим за замърсяване на околната среда едно от първите неща, за които мнозина се сещат е пластмасата. Действително тя е един от основните замърсители. Но, освен нея, текстилните отпадъци се оказва, че са не по-малко „зло“ за природата. Някои го наричат дори и новата пластмаса. С всяка година производството на текстилни изделия в света се увеличава,а с това се увеличава и потреблението и се изхвърлят повече текстилни отпадъци.
По данни на Българска асоциация "Кръгов текстил", всяка година в ЕС се изхвърлят 5 милиона тона текстил. От тях над 3 милиона тона попадат в смесения битов отпадък и съответно вредят на природата.
"В България годишно се депонират над 100 хиляди тона текстилни отпадъци", каза в интервю за Радио Варна Сирма Желева, която е мениджър "Устойчиво развитие" в компанията за рециклиране и оползотворяване на текстилни изделия TexCycle.
За да не свършват ненужните дрехи на сметището, от компанията са позиционирали над 250 контейнера за разделно събиране на текстилни изделия в цялата страна.
Във Варна контейнерите са 5 на брой. Те са позиционирани предимно в централната част на града. Такива контейнери има на Червения площад, до подлеза на Спортна зала, зад пазар "Чаталджа", на пиацата на такситата в квартал "Чайка", както и в квартал "Бриз".
Подобни контейнери има и в общините Аксаково, Белослав, Аврен, а също и в Добрич, Балчик, Каварна, както и в Бургас.
"Контейнерите дават възможност на хората да се отърват по един доста по-екологичен начин от ненужните си дрехи. В тях могат да се изхвърлят дрехи, обувки, различни аксесоари като колани и чанти, домашен текстил като завивки и възглавници. Добре е да са изпрани и да са поставени в торба или друга опаковка. Дрехите в контейнерите се събират ръчно, а самите съоръжения са обезопасени. Въпреки това има доста изобретателни хора, които успяват да извадят дрехите", коментира Сирма Желева.
В най-силните сезони като пролет и есен, когато хората традиционно изчистват гардеробите си, количеството текстил, което се събира в някои контейнери във Варна достига до 2 тона на месец, поясни още Желева.
Тя е радостна от факта, че все повече български граждани изхвърлят дрехите си разделно.
"След като бъдат поставени в контейнерите, текстилните изделия отиват към сортировъчния център на компанията, където преминават процес на подготовка за повторна употреба. Изделията се сортират и се разделят детайлно според качеството и сезонността за да намерят някой някъде по света, който би ги носил. Ако стават за носене. Тези, които не са годни се разделят по цветове и материи и се рециклират. С рециклираните дрехи се произвеждат парцали. Около 1% от материите обаче не подлежат на рециклиране и се оползотворяват като енергия", разкри Сирма Желева. През тази година във Варна предстои изграждането на инсталация за рециклиране на текстил и производство на рециклирани нишки, от които да се създават нови текстилни продукти.
Как текстилът вреди на околната среда?
"Във фазите на производство на текстилните изделия се използват огромни количества вода и обработваема земя. Памукът например е на първо място по употреба на пестициди и химикали в световен мащаб. По-големият процент от текстилните продукти се произвеждат от синтетичните материи, които са си пластмаса. По време на потреблението се отделят огромни количества микропластмаса при прането на дрехите", обясни Сирма Желева.
Един от основните проблеми в последните години е ефектът на бързата мода - купуваме повече дрехи, а потребяваме много по-малко.
Чуйте разговора на Иван Барбов със Сирма Желева:
Нека заедно помогнем на дете в нужда. Затова призовават организаторите на второто издание на благотворителен концерт в Балчик, който ще се състои на 15 ноември. Инициативата в подкрепа на деца в нужда "Прави добро, предай нататък - следва продължение" започва в 18.30 часа в концертната зала на читалище "Паисий Хилендарски 1870". Участват..
1,80 лева за килограм е средната цена за зелето на Кооперативния пазар според репортерска проверка на Радио Варна от тази сутрин. Някои продавачи правят отстъпка за количество - при закупуване на над 10 кг., цената пада на 1,60 лв. Миналата година зелето кьосе се продаваше на 1,20 за кг., а ръстът на цената му този сезон е осезателен. Необходимите..
От това как се храни едно дете зависи как ще се развива – дали ще има оптимален растеж, дали ще разгърне заложения у него потенциал като умствен капацитет, физически дадености и т.н., коментира проф. д-р Дарина Найденова, специалист по хранене и диететика, която преподава в Медицински университет – Варна и е председател на Националната асоциация..
Чудесна дата е днешната. Четири единици. Изглежда красиво, звучи обещаващо - като всичко, в което влагаме допълнителни очаквания. Не винаги оправдани, но това е друга тема. Нали тръпката е до голяма степен в очакването? Радвам се на днешната дата, но нямам предвид, че Венера влиза в Козирог, нашите стандарти се повишават, по-ясно виждаме..
Каролин и Юрген Пилес са немско семейство, което от три години е избрало за свой втори дом балчишкото село Соколово. Имат бизнес в Германия, който съумяват да движат и от хоумофиса си в България. В знак на благодарност за отношението, което получават у нас, организират благотворителни акции за местната болница, която наскоро получи пето дарение от..
За девета поредна година Радио Варна организира конкурс за детска зимна рисунка . Темата е „Моята Коледа”. Публиката ще определи и специалната награда „Най-харесвана рисунка" с гласуване във фейсбук страницата на медията. И тази година журито ще се състои от трима различни специалисти – един графичен дизайнер, галерист и преподавател по..
Пазител и на сираците и бездомните, на народните лечители, знахари, войни и на хората, поели на дълъг път. Свети Мина закриля и жените помага им да заченат, скрепява разклатените бракове. Имен ден празнуват: Виктор, Виктория, Минчо и Минка. Известен чудотворец, Св. Мина е покровител на сираците и бездомните, на всички народни..