Винарството е традиция с дълбоки корени в миналото. Традиция, която започнала началото си от първите цивилизации. За пръв път вино е култивирано в Близкия Изток. Още в Омировата “Илиада”се споменава за елинското сладко вино и за това как то е било произвеждано. Прясно набрано грозде се е поставяло върху постелка на слънцето. Чакало се е да изсъхне точно преди да се превърне в стафида и тогава се е смачквало. Свидетелства за този ритуал намираме на „Яйлата“ така наречените „шарапташ“ (винени камъни), които в по ранни времена са се използвали с култови цели в последствие са преупотребени за мачкане на гроздето и направа на вино. Съществувал е и друг вариант за подслаждане на виното. Гроздето се е сварявало, като по този начин се сгъстявало и ставало по удобно за пренасяне по море с кораби.
Според елинските поети най-добрите вина са били тези от Киос, Кос, Лесбос, Наксос и Тасос. Археологическите данни от подводните проучвания в Каварненския регион потвърждават търговията на колонията Бизоне (Чиракман) със тези градове. Елините разреждали своето вино с вода. За тях разреждането било символ на цивилизованост. Смятали, че само варварите пият виното си неразредено. По време на дипломатически преговори се е назначавал специален виночерпец, който отговарял за степента на разреждане на виното в зависимост от сериозността на преговорите.
Освен за търговия, виното имало и специално място в религиозните обреди. В Микенска Гърция се е чествал "Празникът на Виното". Той отбелязвал "месецът на новото вино". Култът към Дионис бил много силен. Няколко пъти в годината се провеждали празници в негово име. Единият от тези празници бил Антистерия. Той се провеждал през февруари. Тогава се отваряли каците с есенното вино. Този празник включвал голяма процесия из Атина, в която се носили каците, а след това са се надпивали с вино.
В Рим обичаите на правене и на пиене на вино са заимствани от елините. На римските жени е било забранено да пият вино. Много често в римските комедии те са били описвани като пияници, които са готови да се отдадат на всякакви пороци. Жените са били най-бележитите участници в ритуалите на Бакхус.
Античните автори са единодушни, че траките приготвяли най-хубавото вино. Както гърците, така и траките използвали различни добавки, за да подобрят вкуса на виното. След като обирали гроздето, траките го изсипвали в корито и го мачкали с крака. Полученият сок бил изливан в специален съд, където да ферментира.
Един от продуктите, с който тракийците търгували, е виното. Още от Омир знаем, че те са се занимавали с износ на тази напитка. Виното има специално място в тракийското ежедневие. По време на пиршествата, то е било поднасяно неразредено от виночерпец. Обичайна практика е било пиенето да се съпровожда от наздравици.
В един от митовете се споменава как тракийките са били ядосани на Орфей, защото заради него мъжете им не се прибират у дома. Те взели нетрезвото решение да го убият, за да могат мъжете им да се приберат. Да не говорим за това, че и Пан, и Бакхус, и Дионис, и кои ли не балкански оргиастични божества, които гърците са си присвоили, са вероятно родни братя на Трифон Зарезан, предтечи или следовници... Във всеки случай обичаят именно в деня на светеца да се празнува първия пролетен празник със зарязването на лозите идва да ни подскаже, че сме много-много древен народ.
Не случайно от 1971 г. на 14 февруари се отбелязва и Денят на археолога. Връзката между виното и любовта е тясна и неразривна, но кой освен археологът може да открие и покаже онова древното, античното, пренесло през вековете тайните и мъдростта на живота.
В „Арена 8888 София“ тази вечер е финалният концерт от турнето на Лили Иванова. На сцената най-голямото име в българската попмузика излиза с Grand LI Orchestra – Ангел Дюлгеров (китари, програминг), Иван Йорданов-Чери (китари), Огнян Енев (пиано), Орлин Цветанов (цигулка), Христо Михалков (бас), Росен Ватев (барабани) и триото Latida (беквокали)...
Огнени спектакли и коледари ще зарадват посетителите на коледния базар на пл. „Независимост“. На 22 и 26 декември от 18 ч. жителите и гостите на града ще могат да се насладят на огнено и светлинно шоу „Палячи“, носител на награда „Икар“ за атракционно и сценично изкуство за 2024 година, съобщават от общинския пресцентър. В навечерието на Рождество..
В разгара на зимния отоплителен сезон и в очакване на коледните и новогодишни празници, Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във Варна напомня за някои от основните правила за недопускане на пожари и инциденти: Отстранете складираните горими вещи и хартии от балкона или терасата - те са опасни за възникване на пожари..
В чест на 90-годишнината на Радио Варна, медията ни, съвместно с Държавен архив Варна и Регионалния исторически музей открихме изложба, която разкрива историята на радиото през архиви, радиоапарати и уникални документи. Р адиолюбителите са ключова част от началото на Радио Варна, чиито усилия поставят основите на радиопредаването в региона, каза..
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната, а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. Днес коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за стотици котки...
Мнозина наричат петък 13-и празник на суеверието, който всява страх сред милиони хора по света. Някои са така парализирани от страх, че дори не стават от леглото. Други отказват да летят със самолет, да пътуват въобще, трети отлагат покупката на жилище. Ресторанти и увеселителни заведения остават полупразни. Изчислено е, че на този ден..
С благотворителен концерт и 300 коледни пакета с основни хранителни продукти зарадваха хора в неравностойно положение във Варна. В навечерието на коледните и новогодишни празници се проведе 20-ото юбилейно издание "Заедно за Коледа", организирано от Българския червен кръст, Община Варна и дирекция "Социално подпомагане". Събитието се проведе в..