Мнозина от вас сигурно още пазят мартениците си, чакайки да видят щъркел, да ги закачат на цъфнало плодно дърво или да ги сложат под камък с пожелания за здраве и късмет. Това повелява традицията, но за разлика от мартениците, тя не е адаптирана.
В миналото мартениците са се изработвали само от естествени вълнени конци, които се разграждат във времето, а в наши дни по-голямата част от червено-белите символи са от пластмаса, изкуствени нишки и елементи. Именно затова на помощ идва една зелена еко идея за рециклиране на мартеници. За нея разказа пред микрофона на Радио Варна Пламена Стоянова – председател на сдружение „Общество 528“, което работи с деца и младежи, в областта на екологията и опазването на околната среда:
Пунктове за събиране на стари мартенички има засега в София, Бургас и Варна. Ако желаете да се включите в еко каузата може да занесете мартениците си във Варна на ул. Преслав 53 в Социалната Чайна - The Social Teahouse до 2 април (неделя). От Варна мартениците ще бъдат изпратени при талантите от неправителствената организация „Общество 528“ в Шумен, които ще се погрижат за техния втори живот.
"Хубаво е да пазим традициите си, но когато е на карта опазването на околната среда, има смисъл да сме адаптивни!", призовават авторите на идеята.
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..
Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов. Роботът се казва Емма и е част от проект,..
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без комромис по отношение на качеството на строителния продукт. Фирмата се отличава с непрекъснатия си стремеж за усъвършенстване като целенасочено търси предизвикателствата на иновативни и сложни в..