Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

От 2024 г. България ще получава газ от алтернативни доставчици в Александруполис

Снимка: БТА

Енергийният министър Росен Христов и изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД Владимир Малинов инспектираха дейностите по изграждане на терминала за втечнен природен газ край Александруполис, Гърция, предаде БГНЕС. Българският газопреносен оператор притежава 20% от терминала, съобщиха от ведомството.

Представители на ръководството на проектната компания Gastrade S.A. представиха на място напредъка в изграждането на терминала и съпътстващата инфраструктура. Потвърдени бяха плановете за въвеждане на съоръжението в експлоатация от началото на 2024 г.

Владимир Малинов подчерта значимостта на инфраструктурата за България и страните от Югоизточна Европа. "Терминалът в Александруполис ще осигури нови количества газ на конкурентни цени за пазарите в региона и ще подобри тяхната ликвидност", подчерта той при инспекцията. "Новият капацитет за съхранение и регазификация на втечнен газ е важен и за производителите на LNG и ще позволи да се избегнат претоварвания на LNG инфраструктурата и липсата на слотове в региона, на каквито бяхме свидетели през 2022 г.", добави Малинов.

„Очакваме от следващата година да можем да доставяме годишно по 10 танкера втечнен природен газ през тази инфраструктура“, коментира при проверката министърът на енергетиката Росен Христов. Това количество представлява около една трета от потреблението в страната.

Изпълнителният директор на Булгартрансгаз обърна внимание и на синергията на терминала с проекта за разширение на газовото хранилище Чирен. "Наличието на достатъчен капацитет за съхранение на газ е ключово за увеличаване на доставките на LNG и диверсификацията в региона", подчерта той.

"Независимата система за природен газ Александруполис" е с проектен капацитет за регазификация от 5,5 млрд. м³/ природен газ годишно. Капацитетът за съхранение на LNG на съоръжението е 153,500 хил. м³. Сред потенциални източници за доставка са страни, производители на втечнен природен газ като Алжир, Катар, САЩ и др.

Освен Булгартрансгаз, акционери с по 20% в проектнaта компания, изграждаща терминала, са гръцкият газопреносен оператор DESFA, Gaslog Cyprus Investment, DEPA Commercial и г-жа Елмина Копелузу. Акционерите взеха окончателното инвестиционно решение за проекта в началото на 2022 г., а строителството започна през миналото лято.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четвъртокласниците по-добри по български, отколкото по математика

Средна оценка „много добър“ е резултатът, който са постигнали четвъртокласниците на националното външно оценяване. На него се явиха над 52 500 деца. По български език и литература учениците са изкарали средно 70,5 точки от 100, резултат съизмерим с този от миналата година. Повишение със 7 т. в сравнение с 2022 г. има в средния резултат по математика,..

публикувано на 09.06.23 в 14:35

Тежка катастрофа край Варна

Тежка катастрофа, при която две деца и майка им са сериозно ранени и с опасност за живота, е станала вчера в района на с. Бозвелийско. Водачът на автомобила, 47-годишен украинец, изгубил контрол над управлението и се удря челно в стена на бетонен водосток и се преобърнал. От удара са пострадали всички пътници в колата- двама възрастни и пет деца, съобщиха..

публикувано на 09.06.23 в 14:21

Отлага се планираното обръщение на главния прокурор?

След близо 14 часа Пленумът на ВСС сложи пауза на заседанието, на което обсъждаше искането за отстраняване на главния прокурор Иван Гешев. То ще продължи в понеделник, 12 юни, от 9:00 часа. А за тази вечер беше планирано обръщение към нацията на главния прокурор. По неофициална информация обаче то се отлага, съобщи ресорният репортер Силвия Великова..

публикувано на 09.06.23 в 13:53

Организират протест срещу отмяна на забраната за коли по Крайбрежната

Протест срещу отмяната на заповедта, с която бе спряно автомобилното движение по Крайбрежната алея, организират от Продължаваме промяната - Варна. Припомняме, вчера областният управител Марио Смърков съобщи, че получено становище от Регионалната дирекция за национален строителен контрол, подкрепено и от Министерството на регионалното развитие и..

публикувано на 09.06.23 в 13:51

До 15 юни могат да се видят изпитните работи от матурите

Учениците, които желаят да видят своите работи от държавните зрелостни изпити , могат да го направят това  в срок до 15 юни включително в училището, в което завършват 12. клас, съобщиха от Министерството на образованието и науката.  Запознаването с работата става..

публикувано на 09.06.23 в 11:48

ВАС отмени мораториума на ОбС-Ветрино за изграждане на ветроенергиен парк в района

Със свое окончателно решение Върховният административен съд е отменил решението на Общинския съвет във Ветрино, Варненска област, за налагане на мораториум върху изграждането на ветроенергийни паркове в района. Това..

публикувано на 09.06.23 в 11:29

Приеха на първо четене закона за удължаване на удължения вече държавен бюджет

Eдинодушно, с 201 гласа "за", депутатите приеха на първо четене Закон за удължаване на вече удължения държавен бюджет, предаде БНР. По този начин ще се гарантира увеличение на пенсиите от юли, както и останалите социални плащания към общините.  Удължителният закон, който беше подготвен от служебното правителство, предвижда и отпадане..

публикувано на 09.06.23 в 11:09