Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ван Гог, Матис и Роден гостуват на Климт в Белведере

| обновено на 30.03.23 в 19:40

Перлата в архитектурата на баровкова Виена е летният дворец „Белведере“. Толкова изящен, че ще си помислите, че е най-малкото кралски. Нищо подобно, той е строен по поръчка на пълководец, може би най-великият във военната история на Австрия - принц Евгени Савойски. 

Природата не била много щедра към външния му вид, но пребогато го надарила с ум, смелост и изискан вкус. 

Роден и израсъл в Париж той бил с много синя кръв, смятан за незаконен кралски син, но без всякакви изгледи да наследи богатство. След нерадостно детство и пред угрозатада облече омразното му расо, принцът избягал от Париж. Виена била стегната в обръча на Втората османска обсада (1683) и цяла Европа с тревога следяла развръзката. Само за четири месеца принцът, който се бил като дявол, станал носител на златни шпори и вече командвал полк. Последвала звездна кариера като при всяка победа бил богато възнаграждаван.

 Станал най-богатият и влиятелен след императора, а с много изискан вкус се появил този прекрасен дворец. 

Принц Ойген не само ценял, но и разбирал от изкуство. Когато се разпродавала колекция, той не пестял пари за най-ценните експонати. Нищо, че бил безкрайно скромен към себе си, например мундира си накарал да ушият от расото на монах-капуцин. Белведере се намира сред достойни за разкоша му градини. Всъщност историята почва точно с тях. Принцът изкупил постепенно повече от 150 декара извън крепостните стени на града с най-хубавата гледка към него (ненапразно Белведере означава на италиански „красива гледка“), ангажирал Доминик Жирар, ученик на самия Льо Нотр, градинския архитект на Версайските градини. 


Даже накарал да нарисуват дворец, за да започне с градинските тържества. За двореца (а те са два – Долното и Горното Белведере) се доверил на архитекта Йохан Лукас фон Хилдебрандт, също като него наполовина италианец, който избрал павильонния принцип, затова Горното Белведере изглежда толкова раздвижено и ефирено. Всеки павильон има свой покрив, а всички те сякаш напомнят на шатрите на велия везир Кара Мустафа, водил двестахилядната османска армия, обсаждала Виена. Сам принц Ойген го е поискал, както и езерото пред южната фасада. Желаел е знатните му гости, влизащи през един от най-красивите портали с ковано желязо във Виена, да виждат два пъти двореца му – веднъж наяве и веднъж, отразен във водата. 

Бароковата градина отпред оправдава името си „гобленова“, защото с цветните алеи сякаш е избродиран красив гоблен. Дворецът и след смъртта на принц Евгени Савойски е имал своя живот. Единствената му наследница Виктория разпродала баснословните му колекции (само 15.000 тома съвременниците му оценили на стойност по-голяма от двата двореца, взети заедно) и разкошното обзавеждане.

Императрица Мария Терезия влязла във владение на Белведере (името е точно оттогава), с градинско тържество за 6000 гости тук отбелязали сватбата на най-малката й дъщеря Мария Антония с френския престолонаследник (бъдещата френска кралица Мария Антоанета). Император Йосиф II наредил да пренесат колекциите на Хабсбургите от градския дворец Щалбург. Тук десет години е живял престолонаследникът Франц Фердинанд преди да стане жертва на атентата в Сараево през 1914 г., повод за избухването на Първата световна война. Диана Пиперова, лицензираният гид, която от десетилетия живее във Виена, ни припомни, че с Белведере е свързана една мрачна страница в българската история – на 1-ви март 1941 Богдан Филов подписва тук присъединяването на България към Тристранния пакт. Няколко години по-късно, на 15-ти май 1955 г., се случва знаменателно за Австрия събитие. 

В Мраморната зала на Горното Белведере министрите на Съветския съюз, САЩ, Великобритания и Франция подписват т.н. Държавен договор, с който Австрия след десет години окупация си връща пълния си суверинитет. Днес в Горното Белведере се помещава Австрийската галерия, сред чиито най-известни експонати е оригиналът на прочутата картина „Целувката“ на Густав Климт, но и още много други шедьоври на средновековното и бароковото изкуство, на епохата „Бидермайер“ и Виенския Сецесион. В Долното Белведере, където принцът е живял през лятото и в бившата му оранжерия гостуват временни изложби. В момента там до края на месец май може да се насладите на шедьоври на автори, вдъхновили майстора на виенския модернизъм Густав Климт, освен неговите творби. Сигурен съм, че всеки е чувал имената на Ван Гог, Анри Матис, Клод Моне, Огюст Роден и още майстори, чиито творби са разположени така, че да се получи сравнение с влиянието, което са оказали върху произведенията на Климт.



Слушайте "Хоризонти" с автор и водещ Иван Симеонов в петък от 11 до 12 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Липсата на велопаркинги във Варна – резултат от лошо управление?

Част от велопаркингите, които бяха изградени във Варна по проект „MOBISEC - мобилни инициативи за устойчиви европейски общности" на Черноморската Регионална Агенция за Развитие на Енергията, са демонтирани, установи проверка на Радио Варна.  Става дума за четири от тях, разположени до Двореца на културата и спорта, Икономически университет,..

публикувано на 03.02.25 в 14:12

Честни избори - мисия (не)възможна

Институтът за развитие на публичната среда проведе днес кръгла маса, по време на която бяха обсъдени предложенията за промени в Изборния кодекс. Пет партии в парламента направиха предложения за промени в изборното законодателство, които включват създаване на преброителни центрове, отпадане на хартиеното гласуване, въвеждане на оптични сканиращи..

публикувано на 03.02.25 в 14:05

За 27 път ще се проведе конкурсът за домашно вино във Варна

Предстои да се проведе най-старият конкурс за домашно вино във Варна, за 27-ми пореден път през тази година. На 16 февруари ще бъдат отличени победителите в различните категории.  Но още от вчера кандидатите за участие дават своето вино под формата на мостри за оценка.  Това каза за Радио Варна организаторът на конкурса през последните..

публикувано на 03.02.25 в 14:01

3 февруари - Зимен Симеоновден

На 3 февруари, ден след Сререние Господне (2 февруари), Православната църква почита Свети Симеон Богоприимец и Анна пророчица.  Според легендата Симеон бил един от 70-те преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетският цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр. Хр.) назначил. Според фолклорната традиция днес е зимният..

публикувано на 03.02.25 в 08:18
Доцент Илиан Минков, ИУ-Варна

Опубличената култура на висшите училища в България

В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..

публикувано на 01.02.25 в 10:29

Травмата на Народния съд и жертвите на комунизма

1 февруари е датата, на която се навършват 80 години от най-масовият разстрел на политици, военни и интелектуалци в съвременната история на България. На тoзи ден през 1945 г. първи и втори върховен състав на т. нар. Народен съд обявяват смъртните присъди на 67 депутати от 25-ото Народно събрание, 22-ма министри начело с..

публикувано на 01.02.25 в 10:00

НАП напомня на инфлуенсъри да декларират доходите си

От НАП напомнят на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност. Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец или в Приложение №3 –..

публикувано на 31.01.25 в 16:24