Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниела Стойнова: Награда "Варна" е една неочаквана чест за мен

| обновено на 22.05.23 в 10:38

В навечерието на 24 май Община Варна връчва наградите "Варна" за ярки постижения в областта на културата, науката и образованието. Тази година двама колеги - репортерът Даниела Стойнова и фоторепортерът Румен Сарандев, са носители на наградата за Журналистика.

Даниела Стойнова получава наградата за обществено значимата й, ползотворна за варненци и институциите на Варна журналистическа работа в авторското й радиопредаване "В ефир сте" по Радио Варна и кореспондентска дейност по програма „Хоризонт“ на Българското национално радио.

Отличията ще бъдат връчени от 11 часа днес в зала "Пленарна" на Община Варна, а минути преди това за предаването "Новият ден" с Даниела Стойнова за признанието, любовта към радиото, страстта към репортерството и цената за това да си 24 часа в деня сред хората разговаря Димитрина Дончева.



Честита награда!

Това е една неочаквана чест наистина.

Какво означава тази награда за теб?

Със Сия Папазова, моя приятелка и драматург, сега ръководител на "Златното ключе", сме раздали страшно много награди "Варна" като общински съветници в годините от 1991-ва до 1999-а. Не малко хора сме отличили. За мен е чест да попадна сред тях, защото през годините наистина сме давали тази награда на хора, които наистина са оставили следа в града. Аз се надявам да имам още време да оставя още нещо в това, което правим всички заедно... Разбира се, радиото е една колективна дейност. Всеки сам, колкото и да е добър, ако няма съдействие, ако няма екип, нищо няма да може да направи! Ние тук, във Варна, работим главно за хората. Затова сме обществена медия. БНТ, БНР и БТА, съответно Радио Варна и регионалните радиостанции - ние работим за хората и отразяваме събития, на които понякога сме само ние. Ние сме част от тази памет на града и на България. Трябва да оставим и позитивни следи. Основната ни цел е да помагаме на хората. И хората мисля, че добре го знаят. Затова Радио Варна и БНР са сред най-слушаните от всички радиостанции.

Не е тайна и за слушателите на Радио Варна, че ти работиш почти денонощно. Такъв ли трябва да бъде един журналист според теб и каква е цената на този труд?

Далеч съм да давам съвети - всеки работи така, както го разбира. Но когато навремето издържах един доста сериозен конкурс, в който участваха над 120 души-кандидати, които искаха да работят тук, тогава всички, които идвахме в радиото, започвахме с репортерството и с анкетите с хора. Тогава забелязах, че най-добре ми се получава контактът с хората, анкетите, разговорите. Животът ме профилира, хората ме профилираха. Тогава започнах да отразявам най-различни събития и неусетно се получи, че репортерството ме избра. За мен воденето, репортерството и новинарството са най-важните в една медия. Не мога да си представя да съм затворена в едно тясно пространство.

Да, но предаването "В ефир сте" го опровергава всичко това, защото ти си затворена в едно тясно пространство...

Да, но то е на живо! Все едно, че съм там!

Тези хора, които се обаждат непрекъснато, защо според теб предпочитат да се обаждат в радиото, а не в институциите?

Отдавна съм си отговорила на този въпрос. Мисля, че и всички ние си отговаряме ежедневно. Ето, тази сутрин имах обаждане още преди 6 и половина сутринта. Обади ми се една жена, която не знаеше какво да прави. Когато си подал жалба и не получиш отговор един месец, два месеца, три месеца, заради тази неотзивчивост на институциите, основното е да получат отговор. На тях им липсва тази комуникация. Ето, в Пчелина за четвърти ден нямат вода! Когато са се обадили, диспечерът им казал: "От къде да знам!". Хората очакват от нас да получат информация, защото ние наистина сме един омбудсман, един посредник между институциите!

Коя е най-важната оценка за теб?

Най-важната оценка за мен е тази на аудиторията и на колегите - благодаря им за инициативата, с която ме изненадаха! И аз, и Румен, който е навсякъде със своя фотоапарат, въпреки че има две малки деца и със сигурност му е много трудно... А цената наистина... Цената е времето за близките, личното време. Но при една добра организация за всичко се намира време!

Не спирай да правиш това, което обичаш, Дани!

Благодаря! Затова съм в радиото!




В предаването "На светло" днес очаквайте и интервю с Румен Сарандев, отличен за професионалната му работа на терен,  отразяваща актуални обществени събития, включително бежанската вълна през 2022г в Украйна, и за участието му в колективната изложба на варненските фоторепортери с нерепортажни фотоси Alter Ego („Другото Аз”) в програмата на „Пролетния сезон на изкуствата ” – месец април 2022 г.

По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12