Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отпадък за един, за друг имане. Има ли нормативна база срещу вехтошарството?

Патологичното събирателство, също силогомания или хординг, срещано разговорно като меси синдром и синдром на Плюшкин, представлява вид натрапливо поведение, пише в Уикипедия. Може да става въпрос за трупане без ред на вестници, книги, храна, инструменти, опаковки, играчки, дрехи, резервни части и мн. др., които или се „набавят“ при всеки удобен случай или се запазват вместо да се изхвърлят. Някои събират само определен вид предмети, докато в екстремни случаи се събират всевъзможни предмети и нищо не се изхвърля, защото „може все някога да потрябва“. Много от засегнатите водят привидно нормален живот, но затрупването на жилището с боклуци ограничава социалните им контакти и води до проблеми с близки и съседи.

Вехтошарството е начин на мислене и става начин на живот малко по малко, докато не остане и ъгълче в домовете за нови вещи.

От няколко години имот на улица в Кранево представлява впечатляваща гледка, открояваща се сред спретнатите дворчета на къщите за гости. Съседите на този чудат имот са потърсили всякакви начини да се скрият от преливащия боклук на комшията. Тонове отпадъци напират да съборят оградата и да задминат първия етаж – тенекии, легени и какво ли още не от бита, трупано с години.

Димитър Димитров – директор на дирекцията с ресор екология в община Балчик, признава, че от 2017 година не може да се справи с тази нарастваща „картина“, която за съжаление не става по-красива. Припомня, че там е възникнал и пожар, но въпреки това няма нормативна база, която да накара собственика на имота да го поддържа в приемлив за околните вид. И това е проблем пред местните администрации в цялата страна.

Бай Петко знае правата си: „Общината няма работа в двора ми. Имате право до оградата, вътре нямате право, това е частна собственост“. Обеща, че ще започне да чисти и няма да трупа повече. Готов е сам да предаде отпадъците на вторични суровини при първа възможност. Зает е с животни, а и лозето го чака. „Те са ваши боклуци, искам да ги рециклирам“ – каза той на поредната забележка за състоянието на имота му.

Как може нормативно да се реши този въпрос да могат общините да действат при подобни ситуации?

„Правили сме протоколи, проверки. Видяхте, че и входът е затрупан с боклуци. Не можем да му съставим акт, съгласно наредбата за управление на отпадъци и закона. Щом за него не е отпадък, ние не можем да направим нищо. Не е нормално 21 век в курортно селище да има такава гледка“ – безсилен е да се справи Димитров седма година. Проведени са консултации с представители на Министерство на околната среда и водите. Оказва се, че проблемът стои на национално ниво. „Няма нормативна база, допитахме се до Пожарната, до РЗИ, но безуспешно“ – обяснява още Димитров, че Общината няма право да навлиза в имота му да го изчисти.

Заместник – кметът по устройство на територията Димитрин Димитров коментира, че при един добър анализ от страна на Министерство на околната среда и водите и Министерство на здравеопазването може да се предложи проект за промяна на закон и да се даде възможност на властите да реагират в такива случаи. А дотогава директорът на ресорната дирекция Димитър Димитров: „За пореден път ще трябва да разчитам на неговата дума, че ще изчисти“.

Чуйте повече в материала на Албена Иванова:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 2 100 нови пациенти в Онкологията във Варна през 2024-та

2 135 са новорегистрираните пациенти през изминалата година в Специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания  "Д-р Марко А. Марков" във Варна.  Анализите на последните четири години показват, че цифрата е относително константна и това е добрата новина. „Лошата“ е, че все още не се наблюдава тенденция на намаляване на този..

публикувано на 04.02.25 в 11:20

Каварна отбелязва 147 години от освобождението на града

Общоградско поклонение и поднасяне на венци и цветя пред паметника на Каварненското въстание ще се състоят от 10 часа днес в Каварна.  Монументалният символ "Защитата на Каварна" е дело на архитекта Иван Митраков, а скулптор е Ради Ангелов.  Строителството му започва през далечната 1976 година и се открива по повод 100 години от избухването на..

публикувано на 04.02.25 в 08:33

Председателят на ДКСБТ: Не е нужно да правиш бунт, а да се информираш за цените

На Балканите започна бойкот на големите вериги магазини. Протестът е срещу високите цени и ниския стандарт на живот в Северна Македония, Черна гора, Хърватия и Босна и Херцеговина. Следващата държава, в която гражданите се организират да не купуват нищо на 10 февруари, е Косово. Какво се случва с цените в България и има ли нагласи..

публикувано на 04.02.25 в 08:15

Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт

Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт към дирекция „Правно-нормативно обслужване“. Минималните и специфични изисквания към кандидатите за заемане на длъжността са: степен на завършено образование – магистър в професионална област право. Необходим е още 1 година професионален опит или придобит ранг IV младши.  Конкурсът за заемане на..

публикувано на 03.02.25 в 19:39

Лесна работа: И торта с моркови

Бих казала, че днешният ден е много приятен, въпреки народните вярвания, че Зимният Симеон е един от най-лошите дни. Какво толкова може да се обърка? Да не чуете алармата. Да закъснеете за работа. Да разясните на шефа защо все на вас се случват подобни неща. Първото кафе да е като деня – горчиво и пълно с неосъществени планове. В порива си да..

публикувано на 03.02.25 в 17:00

Липсата на велопаркинги във Варна – резултат от лошо управление?

Част от велопаркингите, които бяха изградени във Варна по проект „MOBISEC - мобилни инициативи за устойчиви европейски общности" на Черноморската Регионална Агенция за Развитие на Енергията, са демонтирани, установи проверка на Радио Варна.  Става дума за четири от тях, разположени до Двореца на културата и спорта, Икономически университет,..

публикувано на 03.02.25 в 14:12

Честни избори - мисия (не)възможна

Институтът за развитие на публичната среда проведе днес кръгла маса, по време на която бяха обсъдени предложенията за промени в Изборния кодекс. Пет партии в парламента направиха предложения за промени в изборното законодателство, които включват създаване на преброителни центрове, отпадане на хартиеното гласуване, въвеждане на оптични сканиращи..

публикувано на 03.02.25 в 14:05