7-годишният Стефан Стойчев от Варна спечели първото място в Първа олимпиада по четене, която се проведе на 9 ноември в образователни школи в страната. Деца от цялата страна, от 1. до 12. клас, за първи път в България, имаха възможност да премерят силите си по четене и да покажат уменията си, каза за Радио Варна Стела Стоева, инструктор по бързо четене във варненската школа Стела Аритметик. Във възрастовата група на второкласниците второто място спечели Алис Борисова също от Варна. Варненските ученици са се състезавали с над 200 деца от България.
Стефан Стойчев е възпитаник на Френския лицей, където освен български език учи още френски и немски. Той смята, че най-важен от всички е родният език, защото хората трябва да се разбират помежду си. Стефан е първокласникът от цялата страна, който най-бързо се справя със зададените задачи по български език, защото освен четене с разбиране, те трябва да се изпълнят и за най-кратко време. Радва се на първото място и на голямата купа, която е спечелил и не се разделя с нея.
Алис Борисова е на 8 години и е ученичка във втори клас в Средното училище „Климент Охридски“. Тя е носител на второ място в олимпиадата за нейната възраст и се радва на успеха си и на обучението си.
Олимпиадата по четене е вдъхновена от курсовете по бързо четене, които се провеждат в школата, каза Стела Стоева. Задачите са под форма на игри, които помагат на децата да четат книги по-уверено и с желание. Един от много важните компоненти е четене с разбиране и децата още от малки правят такива упражнения, което ги подготвя занапред. В основата на обучението са игровите методи, а те развиват мозъка – концентрацията, паметта, периферното зрение. По този начин на децата им е приятно да учат, бързо напредват с четенето и обучението става като игра, а не насила с риск да се постигне обратен ефект – нежелание да се чете и учи, каза още Стела Стоева.
Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт към дирекция „Правно-нормативно обслужване“. Минималните и специфични изисквания към кандидатите за заемане на длъжността са: степен на завършено образование – магистър в професионална област право. Необходим е още 1 година професионален опит или придобит ранг IV младши. Конкурсът за заемане на..
Бих казала, че днешният ден е много приятен, въпреки народните вярвания, че Зимният Симеон е един от най-лошите дни. Какво толкова може да се обърка? Да не чуете алармата. Да закъснеете за работа. Да разясните на шефа защо все на вас се случват подобни неща. Първото кафе да е като деня – горчиво и пълно с неосъществени планове. В порива си да..
Част от велопаркингите, които бяха изградени във Варна по проект „MOBISEC - мобилни инициативи за устойчиви европейски общности" на Черноморската Регионална Агенция за Развитие на Енергията, са демонтирани, установи проверка на Радио Варна. Става дума за четири от тях, разположени до Двореца на културата и спорта, Икономически университет,..
Институтът за развитие на публичната среда проведе днес кръгла маса, по време на която бяха обсъдени предложенията за промени в Изборния кодекс. Пет партии в парламента направиха предложения за промени в изборното законодателство, които включват създаване на преброителни центрове, отпадане на хартиеното гласуване, въвеждане на оптични сканиращи..
Предстои да се проведе най-старият конкурс за домашно вино във Варна, за 27-ми пореден път през тази година. На 16 февруари ще бъдат отличени победителите в различните категории. Но още от вчера кандидатите за участие дават своето вино под формата на мостри за оценка. Това каза за Радио Варна организаторът на конкурса през последните..
На 3 февруари, ден след Сререние Господне (2 февруари), Православната църква почита Свети Симеон Богоприимец и Анна пророчица. Според легендата Симеон бил един от 70-те преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетският цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр. Хр.) назначил. Според фолклорната традиция днес е зимният..
В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..