Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-четеното през 2024 г. в сайта на Радио Варна

Снимка: Freepik

Изпращаме поредна година, в която извънредните парламентарни избори докараха два пъти нови депутати, като колекция прет - а - порте сезон "пролет - есен". Новите и новите стари избраници от юбилейния парламент успяха да дефилират в кулоарите на НС и да се включат в традиционната обща снимка за спомен.

50-ия парламент някои от народни представители определиха като безплоден, а свършеното от него според мнозина може да бъде разказано в ново глаголно време "загубено историческо време" (бел. ред. "загубихме историческо време" - думи на съпредседателя на Продължаваме промяната - Кирил Петков). Още в началото на годината, в края на февруари и началото на март, компроматна война между партньорите от сглобката сложи прът в колелото и очакваната ротация - прехвърлянето на премиерския пост от Николай Денков на Мария Габриел, не се случи.

Тежки бяха преговорите между партиите в 51-вото Народно събрание. Депутатите избраха председател чак след повече от месец. ДПС се разпадна. 

Темите от политическия живот в страната обаче останаха встрани от читателския интерес за аудиторията на сайта на Радио Варна, те отстъпиха място на обществено значими и такива от битов характер.

Отново Ви представяме класация с най-четените материали през изминалата 2024-та година.

Класацията оглавява тема, която вълнува всеки, който живее в блок, тъй като Месечна такса за поддръжка на входа за необитаемите имоти става задължителна.

"Моят дом е моята крепост" са казали древните римляни. В наши дни "крепостта" се брани от цяла етажна собственост, на която често и се й се налага да води война със собствениците на необитаеми апартаменти, които си спестяват пари от такса "поддръжка" и други режийни разходи и постепенно се превръщат в неоткриваеми длъжници. Облекчение за живеещите в жилищна кооперация, ощетявани от некоректните си съседи, които им бъркат в джоба, дойде с промени в Закона за управление на етажната собственост. Те задължават и тези, които не живеят в жилището, да плащат месечна такса за текущо потребление, управление и поддръжка на общите части като един ползвател. Повече светлина по темата хвърля материал на Мариела Димитрова, която разговаря с управител на варненска фирма, предоставяща услуги на професионален-домоуправител.

При неизпълнение завеждаме дело за събиране на задълженията по съдебен ред. За 2023 г. имаме около 100 дела, каза Димитър Кръстев.

В около 25% от сградите, с които работят има некоректни собственици, обикновено те са един или двама, които по една или друга причина отказват да заплащат задълженията си към фонд Ремонт и обновяване на етажната собственост, споделя горчивия си опит специалистът.

Пито, но не съвсем платено: Българи с огромни задължения в Германия 

България дълго престоя в чакалнята за влизане в Шенгенското пространство. През март се сложи край на опашките по летищата с приемането ни в европейската зона за свободно движение по море и въздух. Пълноправен член на Шенген страната ни стана в средата на декември, когато отпадна граничният контрол и по суша.

На много българи  - гастарбайтери, студенти в Германия, редили се на опашки за проверки на границата досега, им се е налагало да се редят на опашки и заради бюрокрацията във федералната република. Оказва се, че като ползватели на здравната и социалната система там много нашенци стават неволно длъжници заради непознаване на процедурите за отписване. Продължават да им се начисляват вноски, които държавата си търси. За проблема предупреди Тансу Осман, юрист, преводач и счетоводител, в разговор с Иван Барбов.

Тя е учила и работила дълги години в Германия. Познава отлично особеностите на немското законодателство. Приела е като лична кауза да помага на българските граждани, които заминават или се завръщат от Германия и които са паднали в "капана" на дезинформацията. Тази дезинформация, която може да създаде и доста главоболия. В случая - финансови.

Тя даде пример с хора, които са прекратили трудовите си взаимоотношение там и са дошли тук, но не след дълго се оказва, че имат задължения в размер на хиляди евро и започват да получават писма от Здравната осигурителна каса и други институции.

Варна да стане модерен мегаполис е мечта на много. Много са и мега идеите, които по-често остават само на хартия в 2D формат или най-много 3D формат за онагледяване. 

За водените от принципа "око да види, ръка да пипне" схемите и графиките не стигат, за да повярват. Мираж ли ще остане метрото във Варна в близките десетилетия е въпрос, от който се интересуват хората, които искат Варна да настигне икономически други европейски градове с подобен профил. 

Тази година изкарания от гардероба проект за изграждане на "леко метро" във Варна отново влезе във фокуса на общественото внимание. Инфраструктурни промени и проектирането на градска железница бяха дискутирани на публично обсъждане. Темата е на трето място по интерес ва сайта на Радио Варна и по-специално мнението на експерт, че

 Лекото метро по бул. "Цар Освободител" може да се замени и от електрически автобуси, ако е целесъобразно.

"Лекото метро" във Варна ще бъде предимно „потопено“, а не повдигнато чрез колони. Шумовото натоварване ще бъде многократно намалено. Това предвижда проектирането на разширението на варненския булевард „Цар Освободител“ според инж. Кольо Червенков. Като част от инженерния екип в проекта, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ с водещ Жоро Бекяров, Червенков поясни, че „лекото метро“ ще бъде повдигнато на колони единствено в участъка при пресичането на бул. „Левски“. 

Опазването на архитектурното наследство на Варна е чувствителна тема за варненци.  Всяко едно инвестиционно намерение към сграда паметник на културата изостря още повече обществената чувствителност. Повод за радост обаче предизвика бистро във Варна, което като с машина на времето те връща директно в началото на миналия век.

Евгения и Антон, които върнаха духа на Стара Варна в бистрото си, разказаха пред Доротея Николова как се възстановява историята, съхранена в старите варненски сгради.

От Стара Варна се пренасяме в днешни дни, където сериозен проблем вече е презастрояването. Урбанисти и архитекти търсят най-добрите решения, за да върната градовете на хората - с повече зелени пространства и по-малко коли. Нина Милошевич ни срещна с главния архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш  който имаше възможността да разгледа Варна. 

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята арх. Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилна улица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да стане по-сенчеста, убеден е той.  Ландшафтният архитект изказа мнението си, че Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица.




По публикацията работиха: Елисавета Илиева, Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: Facebook/Master of Art Film Festival

Филмовият фестивал "Master of Art" започва във Варна

14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..

публикувано на 13.02.25 в 18:40

43-ма дариха кръв за кампанията "Капка любов" във Варна

43-ма души, служители на Община Варна и граждани, се включиха в днешната кампания по кръводаряване „Капка любов“. Инициативата се провежда съвместно с Районния център по трансфузионна хематология в морския град. Четири екипа на кръвния център бяха на разположение на желаещите да се включат в кампанията в зала "Пленарна" на Община Варна. Процедурата..

публикувано на 13.02.25 в 17:20

С официално зарязване на лозите и дегустация в Балчик отбелязват 14 февруари

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, организира на 14 февруари Университетската ботаническа градин а в Балчик. Събитието ще се състои в Учебен участък - лозов масив с десертни сортове от 12.30 часа. Програмата включва водосвет, официално зарязване на лозите, дегустация на вина. По по­вод тра­ди­цион­но­то..

публикувано на 13.02.25 в 14:09

Варненската I ЕГ е големият победител в конкурса "Млад благотворител"

Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия e големият победител в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Екипът от десетокласници впечатли журито с идеята за създаване на дигитален архив на българското музикално наследство, който да съхранява и популяризира богатството на българските фолклорни традиции...

публикувано на 13.02.25 в 09:50

Учени дискутират промените в климата на форум във Варна

Климатът във Варна, в страната и Черно море ще дискутират днес специалисти от различни институции в първия научен форум, организиран от новосъздадената платформа "Площад НАУКА". Събитието ще се проведе в Световния ден на радиото, тъй като тази година той е посветен именно на климатичните промени и тяхното отражение върху нас. Отбелязваме..

публикувано на 13.02.25 в 07:58

Отбелязваме Международния ден на радиото

На 13 февруари отбелязваме Световния ден на радиото. Инициативата е на ЮНЕСКО. Тази година честването ще се проведе за 13-и пореден път,  Денят е избран неслучайно - рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации е 13 февруари 1946 година. От ЮНЕСКО отбелязват, че радиото продължава да бъде една..

публикувано на 13.02.25 в 07:55

Германец - джипи у нас, и бесарабска българка - ветеринарка, си казват "да" на 3 март във Варна

Община Варна се включи тази година в Международната седмица на брака, която традиционно се отбелязва в навечерието на 14 февруари. Това стана с непринудена среща без протокол и формалности на кмета Благомир Коцев с едно бъдещо семейство и с една многодетна двойка. Антон Максимилиан Емануел Шмид и Александра Олегивна Тищенко са бъдещото семейство Шмит...

публикувано на 12.02.25 в 19:25