В "Посоките на делника" си припомнихме, за да не забравяме и повтаряме грешките, част от темите, които ви вълнуваха през изтеклата година, а Радио ВИДИН отрази, коментира и анализира в рубриката "Общество".
И през 2016 година Северозападна България си остана в дъното на класациите за социално-икономическо развитие, сочи анализът на Института за пазарна икономика. В тази връзка с надежда бе посрещната заявката да се изготви и приложи Целенасочена програма за развитие на изоставащите региони в България, сред които Видин, Враца и Монтана. Към днешна дата обаче тази стратегия все още не е приета от Правителството и не действа. Изграждането на скоростен път от Видин до Ботевград, който да поеме натоварения трафик от и за Дунав мост 2, си остава нерешен проблем, а министър Лиляна Павлова обясни, че пари за този проект засега няма.
Друг от основните проблеми в Северозапада си остава демографската криза. Заради тежкото икономическо състояние младите хора се страхуват да имат и гледат повече деца. Демографската криза се отрази и на училищната система във Видин. Заради това се заговори вече открито за закриването на учебни заведения. Сформирана е работна група, която да прецени как това да стане най-безболезнено. Всички тези проблеми са причина все по-малко млади хора да остават в родните места в Северозападна България.
Мигрантският натиск не слизаше от новинарските емисии на медиите през цялата година. От него пострадаха и граничните видински села. Мигрантите влизат незаконно в България от южната граница с Турция, каналджии ги превозват до вътрешността на страната и след това до границата със Сърбия, защото тяхната цел е Западна Европа. През лятото обаче сръбските власти засилиха охраната на своята граница. Останали в безизходица, чужденците търсят храна, подслон и телефон от хората в най-близкото село. Случаите вече са ежедневие, казаха първо пред Радио ВИДИН жителите на видинското гранично село Киреево.
Коментари предизвика и състоянието на средата, в която живеем. Няколко проекта очакват реализация по интегрирания план за градско възстановяване и развитие на Видин през тази година. Най-разнородни реакции предизвика обновяването на пешеходната зона в централната градска част. Спешни спасителни реставрационни и консервационни дейности се наложи да бъдат извършени в замъка "Баба Вида". Горната тераса пропуска влага и по тази причина се рушат тухлените зидове, с които е надстроявана старата крепостна стена.
"За необходимостта от реставрация алармираме от години, а от 2009 година има и изготвен технически проект", припомни директорът на Регионалния исторически музей във Видин Фионера Филипова. Нерешен остана въпросът и със сградата на еврейската синагога във Видин, която от десетилетия се руши. Един нов паметник във Видин също предизвика силна реакция през изтеклата година. В началото на парк "Рова" бе монтирана фигурата на последния владетел на второто българско царство- Иван Срацимир. Жители и специалисти от Видин се възмутиха от несъразмерната с постамента фигура и от факта, че са вградени светещи елементи. Паметникът на Иван Срацимир е дело на скулптора Александър Хайтов, който е автор и на монумента на Самуил в София. Оказа се и че от Община Видин не е искано разрешение за поставянето на паметника, обясни главният архитект Ангел Недялков.
В рубриката "Общество" говорихме и за още един паметен знак. Навръх Деня на независимостта, македонци строшиха демонстративно паметна плоча на загиналите български офицери и войници на връх Каймакчалан. Този вандалски акт, естествено, разбуни духовете у нас и предизвика вълна от искрено възмущение. Отношение по темата взе Емилия Кожухарова- правнучката на един от героите на Първата световна война, родения във Видин полк. Стефан Илиев, командир на 15-ти пехотен Ломски полк, загинал също на територията на днешна Македония.
Годината не мина и без протести. Главният път Е-79 бе ремонтиран, след като жители на Димово блокираха движението. Българските превозвачи пък протестираха заради безкрайните опашки по граничните пунктове, сред които и Дунав мост 2 Видин-Калафат. Браншовите организации в международния транспорт заплашиха, че ще поискат оставки, ако проблемите не бъдат решени. Причина за протеста им е бавното обслужване на товарните превози на граничните пунктове.
Във Видин от години дишаме най-мръсния въздух в страната, а и в Европа, сочат анализите. Така например през 2015 година във Видин въздухът е бил най-прашен в България- 188 пъти уредите са отчели превишавания на лимита за фините прахови частици във въздуха. Видинчанката Василена Петрова публикува снимка в социалните мрежи с текст към нея: "Над Видин е паднала димна завеса" и изрази мнението си в "Посоките на делника".
Проблемът с неправилното паркиране, който определено вълнува видинчани, също бе отразен неколкократно. Освен че пречат на движението, колите рушат тротоарите и плочите в центъра, които бяха подменени по проекта "Зелена и достъпна градска среда".
Духовете миналата година разбуни и концертната програма за деветте вечери на традиционния видински панаир- видинчани и гости на града имаха възможност да видят и чуят само изпълнители от поп-фолк жанра. Христо Иванов, от трупата на видинския куклен театър, потърси Радио ВИДИН, за да изкаже своето възмущение от избора на изпълнители.
В Олимпийската година говорихме и за спорт. Едва 3 медала и 65-о място в крайното класиране записа България на Олимпиадата в Рио. Има ли светлина в тунела на българския спорт? Чухме мнението на многократната медалистка от световни, европейски и републикански състезания в борбата, джудото и самбото и успешен треньор- видинчанката Габриела Кирилова.
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..