Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КТБ, Реквием, Въведение в изкуство и световен ден за четириногите бездомни

 Сериалът КТБ продължава. Към известните  „герои”, от странство  се присъединиха още неколцина, размахвайки едно евро.   А рефренът „кой” опитват да заменят с „някой” ? „Кой”  е  „някой” ?   Кой какви митове „продуцира” по темата и  кои  сега са  "някои" чужди, и кои са "някои"  наши коне в смисъла на  политическа метафора? Коментар на политолога  Антоний Гълъбов.

 Мярка за какво е отношението ни към бездомните, към т.н. безстопанствени животни, на които в календара  датата 4 април е отреден като световен  ден. Събеседник е Явор Гечев от фондация „Четири лапи”.

Прочутият „Реквием” от Верди ще бъде  изпълнен от 200 музиканти от Пловдивската опера на 3 април. Концертът е  на сцената в Дома на културата в Пловдив, която трудно  побира  огромния оркестър и целия хор за  този Великденски  концерт. От премиерата  му през 1874г. в миланската катедрала „Сан Марко” под диригентството на самия Верди, „Реквиемът” събира аплодисменти от целия свят. Един от солистите -тенорът Ивайло Михайлов е събеседник за „Реквиема”.

 „Точно днес” изкуствоведът Весела Ножарова  ще предстви  платформата „Въведение в съвременното изкуство”.Въведението е за всеки, които иска да научи повече за художниците, изложбите, музеите и най-вече за идеите, които движат изкуството от 60-те г. на 20 в. до днес. Насочено е към публика, която няма предварителна подготовка по история на изкуство, но обича да прекарва времето си в изложбените зали у нас и по света. „За любопитните, които искат да разберат интересни факти, за мислещите, търсещи отговори на важните въпроси на своето съвремие, за тези за които ежедневния живот не е достатъчен и търсят в образа му магическото поле на изкуството.” Петте безплатни лекции  ще се състоят в LuckyДом на киното всяка събота от 14ч. Първата е тази събота. Темата:  Какво представлява съвременното изкуство? Как да разпознаваме езика, на който говори? Как да гледаме и разбираме съвременното изкуство? 

 Слушайте ни. "Точно днес". От 6 до 9.30



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Анета Русковска в "Добро утро, ден!"

В първата седмица на декември, в "Добро утро, ден!" гостува Анета Русковска , тя има богат опит като PR специалист, журналист и преподавател. В TNN е от първия ден на радиото, от  създаването му през 1992 година.  Има публикации във в-к "Дневник" и сп. "Мениджър". Била е редактор на предаването "Добро утро с БНТ 2".  Преподавател е в програмата..

публикувано на 02.12.24 в 12:00

В "Срещите" разговор за големите имена в изкуството

Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа.  Бъдете с Радио Пловдив.

обновено на 23.11.24 в 09:00

"Добро утро, ден!" с Антония Маринова - Крейзи

Кадри от ежедневието, опита, мечтите, приятелствата и предателствата по пътя на Антония Маринова- Крейзи разглеждаме като в албум тази седмица. Колажът й е любим. Като пъзел от емоции са спомените, за които разказва - от причината, поради която избира този псевдоним, през първата "Практика", която я връща в Пловдив с нова кола, която не може да кара,..

публикувано на 24.09.24 в 07:53

Живко Петров в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..

обновено на 05.12.23 в 15:15

Инж. Минко Кръстев в "Добро утро, Ден"

За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес  на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..

обновено на 14.07.23 в 14:55