Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великобритания реши своята съдба, не съдбата на ЕС

Последните седмици затвърдиха усещането за това, че в UK всичко е възможно. Логиката, по която решиха да се движат и двата лагера водеше към непредсказуемост на изхода от рефендума - коментира депутатът от ЕП Светослав Малинов.

Той акцентира върху мениера на кампанията. Отделянето от фактите, изострянето на позициите  е нехарактерно за по- балансираното британско общество, а именно те са станали характерни нейни черти.  И от двете страни заложиха на това да плашат избирателите от възможните изходи - посочи  депутатът.

Малинов подчерта, че въпреки неминуемите последици за ЕС, не бива да се забравя, че допитването все пак решава съдбата на Великобритания,  нейното бъдеще, което на фона на гласуването в Шотландия и Северна Ирландия / те подкрепят оставането и могат да проведат референдуми за излизане от кралството/ никак не е ясно. Референдумът на бива не бива механично да се прехвърля като решение към съдбата обединена Европа.

Това, което предстои е процедурата за излизане от ЕС , трябва да се произнесат и Парламента и Камарата на лордовете - обясни Малинов. Той не изрази съмнение, че те ще зачетат думата на избирателите, но допусна  и нюанси, особено ако това стане и при ново правителство.

На въпрос каква да е позицията на съюза - депутатът отговори, че сега не са нужни резки движения и бързане. Трябва да се изчака преговорния екип за напускане, самата процедура е нова практика.

В прогноза как напускането на Великобритания ще се отрази върху българите там, Светослав Малинов каза, че трябва да се очаква натиск върху мигрантите през бъдещо законодателство. Той допусна, че бъдещето и на желаещите да учат в британски университети е неясно, но изрази надежда това да не доведе до драстично увеличаване на таксите за гражданите на ЕС.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Отец Димитър Димитров в "Добро утро, ден!"

Отец Димитър Димитров е приятел на Радио Пловдив, той познава гласовете на водещите на новините, на актуалните и на музикалните предавания.  Обича сутрин да включи радиото и с настроение да започне часовете на деня.  От 2018 година отец Димитър е енорийският свещеник в католическата църква „Свети Дух“ в район Тракия на Пловдив. Известен с..

публикувано на 27.01.25 в 10:14

В "Срещите" разговор за големите имена в изкуството

Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа.  Бъдете с Радио Пловдив.

обновено на 23.11.24 в 09:00

"Добро утро, ден!" с Антония Маринова - Крейзи

Кадри от ежедневието, опита, мечтите, приятелствата и предателствата по пътя на Антония Маринова- Крейзи разглеждаме като в албум тази седмица. Колажът й е любим. Като пъзел от емоции са спомените, за които разказва - от причината, поради която избира този псевдоним, през първата "Практика", която я връща в Пловдив с нова кола, която не може да кара,..

публикувано на 24.09.24 в 07:53

Живко Петров в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..

обновено на 05.12.23 в 15:15

Инж. Минко Кръстев в "Добро утро, Ден"

За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес  на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..

обновено на 14.07.23 в 14:55