Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Точно днес" на 15 септември - отново на училище!!!

66 611 деца за първи път ще чуят звънеца на българското училище и днес ще прекрачат прага му.  Сред тях първокласниците в Пловдив са 3646. Новата учебна година стартира с 27 закрити училища в страната, около 1000 първолаци по-малко в сравнение с миналата година  и  с предизвикателствата на  образователната реформа в съответствие с влезлия в сила  нов Закон за предучилищното и училищното образование. Новините от Пловдив са добри, учебната година започва без закрито училище  и с 200 първокласници повече. С повече надежди и очаквания и с повече въпроси.  За вълнението и радостта на първия учебен ден, след който следва дългия път на познанието ще говорят най-малките – първокласниците Белослава Петкова и Николена Димитрова.

Сред темите  на деня е категоричната стъпка, която  направиха 14 училища в 10 града в страната, въвели от настоящата 2016-2017 учебна година дуалното обучение.  Първата паралелка деветокласници в цялата страна, която ще се обучава по дуалната система по новия закон, тръгва в Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване  със 108 годишна история „Христо Ботев“ . За амбициите на  реформата, очакванията и предизвикателствата – чуйте директора  Костадин Костадинов. Ще чуем  и младата учителка по български език и литература в СУ „Хр. Г. Данов“ Христина Маринова, както  и директорката на детска градина „Велимира“ Марина Ангелова.

Ще намери ли Европа обща формула за бежанците и какъв е пътят на България в усилията за решение на казуса – оцеляване или съживяване на европейския ни дом с общите усилия на държавите –членки. По темата – събеседник от Брюксел  политическият анализатор Петко Георгиев.

В минутите за култура след  9 ч.  за спектакъла „Синята птица“  на  Народния театър „Иван Вазов“  с режисьор мариус Куркински, включен в афиша на  театралния фестивал „Сцена на кръстопът“  преди спектакъла тази вечер - чуйте актьора Валентин Ганев за приказната феерия на нобеловия лауреат Морис Метерлинк, посветена „на човека, който помни своя детски сън, накарал го да обикне светлината“...




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

публикувано на 15.01.25 в 11:02

В "Срещите" разговор за големите имена в изкуството

Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа.  Бъдете с Радио Пловдив.

обновено на 23.11.24 в 09:00

"Добро утро, ден!" с Антония Маринова - Крейзи

Кадри от ежедневието, опита, мечтите, приятелствата и предателствата по пътя на Антония Маринова- Крейзи разглеждаме като в албум тази седмица. Колажът й е любим. Като пъзел от емоции са спомените, за които разказва - от причината, поради която избира този псевдоним, през първата "Практика", която я връща в Пловдив с нова кола, която не може да кара,..

публикувано на 24.09.24 в 07:53

Живко Петров в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..

обновено на 05.12.23 в 15:15

Инж. Минко Кръстев в "Добро утро, Ден"

За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес  на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..

обновено на 14.07.23 в 14:55