Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Финансирането на науката във всички нормални страни е национално задължение

Два пъти този месец учените от БАН протестираха срещу липсата на достатъчно средства през следващата година. Според учените нормалната комуникация с политиците, които взимат решения за важни въпроси е невъзможна. 

В интервю за Радио Пловдив проф. Лъчезар Аврамов, който е член на настоятелството на БАН, заяви, че България е член на ЕС и когато е влизала в общността е поемала ангажименти. Аврамов е и директор на Института по електроника.

"Финансирането на науката във всички нормални страни е национално задължение. Навсякъде половината от финансирането е институционално – с публични средства. С него държавата поддържа материалната си база и учените си. Другото е т.нар. корпоративно финансиране, приложната наука, към които трябва да се добави и европейското финансиране. 

Където има умни хора и те управляват – те осигуряват всичко. При нас Фондът за изследвания  ту работи, ту не работи и на него трудно се разчита, коментира проф. Аврамов.

За следващите 6 години влиза в действия Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж". Тя предвижда 350 милиона лева за образователна инфраструктура – сгради и техника. След като ги изградят те ще се превърнат в скъпи гробници. И сега по проекти се купува техника, но след приключване на проекта те спират, защото няма за какво да се използват, липсват  консумативи за тях, добави професорът. 

Дали правителството е в оставка или не е няма никакво значение, протестите на работещите в БАН ще продължат, каза още той. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, Ден" с хореографа Николай Серафимов

Хореографът Николай Серафимов е пловдивчанин. Създател е на Мюзикхолен театър Пловдив“, който основава и регистрира през 1993 г., работейки с изразните средства на музика, танц и театър. Зодия скорпион, спортен гимнастик и плувец с философски уклон и любопитство към живота.  Оттова до днес танцовата формация продължава да изненадва..

публикувано на 04.03.24 в 10:29

Живко Петров в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..

обновено на 05.12.23 в 15:15

Инж. Минко Кръстев в "Добро утро, Ден"

За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес  на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..

обновено на 14.07.23 в 14:55

Архивистите отбелязват професионалния си празник

Днес, 10 октомври е професионалния празник на архивистите. Държавен архив - Пловдив отбелязват професионалния си празник с представяне на хронология от създаването му, първите сгради, първите приети архивни документи. Като част от честването на 70-годишнина от създаването на пловдивския архив, спомените си ще представят и предишни ръководители директори..

обновено на 19.05.23 в 12:02

"Добро утро, ден" със Славка Щерева

Славка Щерева е учител по руски език и дългогодишен директор на Средно училище „Любен Каравелов“ в Пловдив, известно като „най-добрата школа за народни инстументи и народно пеене“. Убедена е, че да бъдеш учител е мисия и отговорност, с която могат да се справят само добри хора, и че зад всеки успешен директор стои екип от съмишленици,..

обновено на 14.05.23 в 10:08