Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празнуваме и в "Ден след ден" на 24 май

| обновено на 24.05.17 в 14:32

На 24 май ще говорим за книгите, грамотността, нуждата от просвета и култура с учители, преподаватели, дейци на словото и перото. Ще си припомним отново за делото на солунските братя и за  завещаното ни от тях  защото:

24 май не е просто поредния официален празник - това е денят, в който всеки българин може да се гордее, че е потомък на нация, заемаща стратегическо място в историята на Европа.

24 май е символ на достойнство, традиция и духовност. Все неща, от които  имаме нужда, ние забързаните, обърканите, днешните българи ,изправени пред дилемите на бита и оцеляването. 

Акцентите в програма "Ден след ден" до 17 часа:

Ще видим и чуем  как Пловдив  ЗАЕДНО отбеляза празника—обсипан с цвета и огласян от детски смях, песни и радост…….

За буквите, за  КИРИЛИЦАТА  за нашата азбука,  графично красивата и богата.

За безспорния ни културен принос в елитния клуб на европейските писмености, където  са само още две - латинската и гръцката ще говорим с Мариела Мутафова от „Асоциация за социална отговорност и регионални инициативи“ (АСОРИ).

Тяхна  е и кампанията #ДайНаКирилица  в подкрепа на грамотното и красиво писане онлайн на третата официална азбука в Европейския съюз - кирилицата.


Снимка

Ще гостуваме на ОУ в село Марково, малко селско училище край Пловдив, което обаче попада на 22 ро място в националната класация по успеваемост.

Ще честитим юбилея и на СУ „Св.Св. Кирил и Методий“, тази вечер на официална церемония ще бъдат наградени  учители , а наш събеседник ще е директорът Таня Николова.

За мисията да си учител ще говорим и с преподавателя по български език и литература Илко Василев.

Заедно с учениците от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства ще станем актьори за един ден и ще се включим в проекта „Празник в кутия“.

За Глаголицата, вплетена в багри и текстил на осемметрово пано и изобразяващо България чрез първата ни азбука, ще ни разкаже авторът  Даяна Пропокова.


Снимка

Ще има и още. Започваме след новините в 15 часа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

публикувано на 20.01.25 в 11:03

В "Срещите" разговор за големите имена в изкуството

Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа.  Бъдете с Радио Пловдив.

обновено на 23.11.24 в 09:00

"Добро утро, ден!" с Антония Маринова - Крейзи

Кадри от ежедневието, опита, мечтите, приятелствата и предателствата по пътя на Антония Маринова- Крейзи разглеждаме като в албум тази седмица. Колажът й е любим. Като пъзел от емоции са спомените, за които разказва - от причината, поради която избира този псевдоним, през първата "Практика", която я връща в Пловдив с нова кола, която не може да кара,..

публикувано на 24.09.24 в 07:53

Живко Петров в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..

обновено на 05.12.23 в 15:15

Инж. Минко Кръстев в "Добро утро, Ден"

За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес  на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..

обновено на 14.07.23 в 14:55