Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ден след ден" на Димитровден

От Димитровден нататък се чака да завали първият сняг, тъй като светецът приспива природата. Стопаните прибират ралата под стрехите, за да са на сухо и подреждат дървата за огрев. В народните представи Свети Димитър „затваря” стопанския цикъл, започнал на Гергьовден. Денят е известен още като Митровден или Разпус. С него завършва периодът, за който се наемат сезонните работници и стопанинът се разплаща с тях. Понякога, освен определената сума като се зплата се дават и дрехи и по чифт цървули за всеки от зимните месеци.

Какво прибираме и как „зазимяваме“? Буквално и метофарично ще погледнем през измеренията на днешния ден.

Пловдивските „старейшини“ отвориха кесията и гласуваха 4,6 милиона лева, за да може Пловдив да диша – за изграждането на нов парк от 655 декара край Марица. Какво предизвика повече от час дебати по темата и какви решения гласуваха съветниците – репортажът е на Иванка Петкова.

Същевременно в пловдивската Шекер Махала беше направена първа копка за изграждането на полицейска примена. Завоеванието е на гражданите, които с активността си провокираха личната намеса на вицепремиера Валери Симеонов. За необходимостта от приемната и коментарите по темата обобщава в репортажа си Севдалин Палаузов.

От Пловдив вицепремиерът Симеонов направи острия си коментар, че поведението на пилотите от авиобаза „Граф Игнатиево“ граничи с държавна измяна. Ще чуем още от личния коментар на вицепремиера Валери Симеонов.

Темата ще продължим с разговор с полковника от резерва Петко Ковачев, инструктор и бивш командир на авиогарнизон Щръклево – мястото, където се подготвят летците от Долна Митрополия. Ще коментираме какво значи изпълнение на военния дълг и неподчинение на устав, както и дали пилотите от Графа изпълняват политическа поръчка - отказът да летят ли е цената да се реши въпросът с новите изтребители?

Ще погледнем и към това какво ядем – половината от маслото у нас е менте, установи проучване на „Активни потребители“. Това не е просто нелоялна търговска практика, а опасна за здравето тенденция. Как ни влияят добавените в млечните продукти хидрогенизирани немлечни мазнини? Питаме д-р Сергей Иванов, управител на Центъра по биология на храните и безспорен експерт по качество и безопасност на храните.

Към празника Димтровден ще ни върне Нели Бистрашка, която събра в репортажа си атмосферата в Пловдив.

Снимка




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Антония Димитрова

Галеристката Антония  Димитрова е родена в гр.Пловдив. Работи в областта на нетъкания текстил / Fibre Art/ и на абстрактните композиции в различни техники, като през 1991 г. в реална среда осъществява монументалната текстилна пластика „Движение“ в приемната на Президента на Световната федерация по лека атлетика.Има самостоятелни изложби в..

обновено на 26.04.24 в 16:56

"Добро утро, Ден" с хореографа Николай Серафимов

Хореографът Николай Серафимов е пловдивчанин. Създател е на Мюзикхолен театър Пловдив“, който основава и регистрира през 1993 г., работейки с изразните средства на музика, танц и театър. Зодия скорпион, спортен гимнастик и плувец с философски уклон и любопитство към живота.  Оттова до днес танцовата формация продължава да изненадва..

публикувано на 04.03.24 в 10:29

Живко Петров в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..

обновено на 05.12.23 в 15:15

Инж. Минко Кръстев в "Добро утро, Ден"

За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес  на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..

обновено на 14.07.23 в 14:55

Архивистите отбелязват професионалния си празник

Днес, 10 октомври е професионалния празник на архивистите. Държавен архив - Пловдив отбелязват професионалния си празник с представяне на хронология от създаването му, първите сгради, първите приети архивни документи. Като част от честването на 70-годишнина от създаването на пловдивския архив, спомените си ще представят и предишни ръководители директори..

обновено на 19.05.23 в 12:02