Каква концепция за уникалното му съществуване в съвременното градско пространство изисква архитектурно-историческият резерват „Старинен Пловдив“ и налага ли съдържанието на знаковата зона рамка за вместване в нея на всякакви екстравагантни амбиции, от които се очаква да му вдъхнат „нов живот“?
И още - на какво емоционално и рационално отстояние се оказват градът и неговите хора, по пътя към европейското културно домакинство, след като самоделни метални ограждения „отхапаха“ територия в сърцето на злополучния Централен площад. Към стартиралата дискусия за желаната промяна на знаковите пловдивски зони днес ще добавим позицията на арх. Жана Джугаланова – представител на НИНКН в Пловдив.
За трудния път на България към Шенген и еврозоната и защо преодоляването на поредица препятствия все още не е равнозначно на преодоляване на границата, очертана от успелите държави? За смисъла на политическото изчакване „отвън“, докато се появят успешните за страната ни елити, които ще направят видими реформите у нас и за Европа – по темата чуйте Евгений Кънев - д-р по икономика и управител на електронна консултантска фирма.
След като прелистихме страницата на месец януари – какъв образ на политическия живот отчете отминалият първи месец на 2018-та и какви процеси на партийна ферментация оставиха следа в него? По темата ще разговаряме с политическия коментатор Анастас Стефанов.
Най-популярният поклоннически маршрут до Сантяго Де Компостела е във фокуса на книгата „Камино – пътят на завръщането“. Чуйте автора Тихомир Иванов преди представянето й днес в НБ „Иван Вазов“ в интервю на Нели Бистрашка.
В минутите за култура след 9.ч. - чуйте автора на рубриката „Великите европейци“ Пламен Асенов с първата част на разказа за Фридрих ІІ Велики.
Кадри от ежедневието, опита, мечтите, приятелствата и предателствата по пътя на Антония Маринова- Крейзи разглеждаме като в албум тази седмица. Колажът й е любим. Като пъзел от емоции са спомените, за които разказва - от причината, поради която избира този псевдоним, през първата "Практика", която я връща в Пловдив с нова кола, която не може да кара,..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..
За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..
Днес, 10 октомври е професионалния празник на архивистите. Държавен архив - Пловдив отбелязват професионалния си празник с представяне на хронология от създаването му, първите сгради, първите приети архивни документи. Като част от честването на 70-годишнина от създаването на пловдивския архив, спомените си ще представят и предишни ръководители директори..
Славка Щерева е учител по руски език и дългогодишен директор на Средно училище „Любен Каравелов“ в Пловдив, известно като „най-добрата школа за народни инстументи и народно пеене“. Убедена е, че да бъдеш учител е мисия и отговорност, с която могат да се справят само добри хора, и че зад всеки успешен директор стои екип от съмишленици,..