Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ден след ден" празници

На 14 февруари България почита Свети Трифон и чества Деня на лозаря. Народният празник е по стар стил, според древноримския Юлиански календар. Свети Трифон се тачи и по нов стил на 1 февруари, според Григорианския календар. Така празникът Трифон Зарезан е най – масовият у нас - празнуват лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите.

С ритуално зарязване на лозята отбелязаха празника в Брестовица, Перущица и Устина. Репортажът оттам е на Михаил Миховски.

Трифон Зарезан празнуваха и българите, които живеят в Будапеща. В двора на 101-годишната българска църква те зарязаха специално посадените за ритуала лози. В тази атмосфера Галя Митева ни среща със скулптура Огнян Кожухаров, българин, живеещ в Унгария.

13 двойки започват официално семейната си история днес в Пловдив. Изборът на датата 14 февруари за сключване на граждански брак не е случаен. Живка Танчева ни „отвежда“ в централния Дом на младоженците в Пловдив, където Даниела и Борис си казаха „Да“ и чуха „Горчиво“.

И още:

Радостина Чернокова информира за трагедията, потресла родопчани – музикант застреля половинката си в Пампорово и се самоуби. В репортажа си кореспондентката ни проследява работата на разследващите и водещата, според тях, версия убийство и самоубийство.

Какви са мерките на институциите за по-чист въздух в Пловдив? Иванка Петкова обобщава в репортаж днешното публично обсъждане в Дома на културата „Борис Христов“.

Защо допускането на частни разкопки ще е пагубно за археологията в България? Как ще се опази историческото ни наследство на фона на активно действащите в страната 30 000 иманяри, към които ще се прибавят и неправителствени организации с право да ръководят археологически разкопки, както предвиждат измененията в Закона за културното наследство? В днешния Световен ден на археологията разговаряме с доц. Костадин Кисьов, директор на Археологическия музей в Пловдив. Неотдавна той обяви, че 2018-та ще е годината на археологическите сензации в Пловдив.

Споделете времето от 15 до 17 часа с програма "Ден след ден" на Радио Пловдив. 

Снимка




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Румен Стоичков в "Добро утро, ден!"

Дългогодишният водещ на предаването „Нощен хоризонт“ на БНР Румен Стоичков е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той има над 1600 предавания и над 2000 репортажа. Работата му винаги е била посветена на хората и решаването на техните проблеми. Категоричен е, че един репортер трябва да подобрява живота на хората. В продължение..

обновено на 20.02.25 в 11:10

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Три поредни години..

обновено на 20.02.25 в 11:10

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 20.02.25 в 11:10

Отец Димитър Димитров в "Добро утро, ден!"

Отец Димитър Димитров е приятел на Радио Пловдив, той познава гласовете на водещите на новините, на актуалните и на музикалните предавания.  Обича сутрин да включи радиото и с настроение да започне часовете на деня.  От 2018 година отец Димитър е енорийският свещеник в католическата църква „Свети Дух“ в район Тракия на Пловдив. Известен с..

обновено на 20.02.25 в 11:09

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 19.02.25 в 10:24