Празниците актуализират употребата на най-красивите думи, а в делниците – с изобилието на най-грозните сред тях бетонираме усещането си за тревога, нерешителност, страх, недоволство, несигурност. Запазена територия за професионално жонглиране с думи е тази, където има завеса, екран или сцена. За всички нас остава не само правото да бъдем любопитни и активен слушатели, но и да имаме умението да чуваме и да разбираме това, което думите скриват.
Една станала актуална и все още очакваща ратификация Истанбулска конвенция препъна нормалния разговор с политически, социални, философски, но и лингвистични препяствия и все още остават въпроси без отговор: какво точно желае българинът – повече свобода, промени в Закона, устойчиви ценности?
Защо ВМРО настояха за легитимен превод на спорния документ и ще стане ли той повод за пропукване на коалицията? По темата ще разговаряме с доц. Милен Михов – депутат от ПФ и заместник-председател на ВМРО.
Европейското председателство на България, доходите, икономическите перспективи, банките, несигурността и агресията, грижата за децата ни – тези акценти са сред зададените въпроси на премиера Бойко Борисов. Какво отговори той в предварително анонсираното телевизионно интервю – обръщение към зрителите – чуйте коментара на социолога Кънчо Стойчев.
Думите като стилистика и очарователно забавление с респектираща доза сериозност ще бъдат акцент и в два предстоящи разговора.
Минути преди 9 ч. главния редактор на в. „Стършел“ Михаил Вешим - автор на книгата „Оксиморон. Нечовешки роман“ ще попитаме какво умение е необходимо на човек, за да прави ежедневно компромиси и къде е уместно да ги подредим в скалата на ценностите.
А минути след 9 ч. преди началото на джазово-лингвистичния спектакъл „Андалуската котка“ от Ален Жиро тази вечер в „Петното на Роршах“ ще разговаряме с писателя и преводач от френски Людмил Станев за възможностите, които дава езикът за жонглиране със смисъла на думите.
Началото е точно в 6 сутринта.
Кадри от ежедневието, опита, мечтите, приятелствата и предателствата по пътя на Антония Маринова- Крейзи разглеждаме като в албум тази седмица. Колажът й е любим. Като пъзел от емоции са спомените, за които разказва - от причината, поради която избира този псевдоним, през първата "Практика", която я връща в Пловдив с нова кола, която не може да кара,..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..
За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..
Днес, 10 октомври е професионалния празник на архивистите. Държавен архив - Пловдив отбелязват професионалния си празник с представяне на хронология от създаването му, първите сгради, първите приети архивни документи. Като част от честването на 70-годишнина от създаването на пловдивския архив, спомените си ще представят и предишни ръководители директори..
Славка Щерева е учител по руски език и дългогодишен директор на Средно училище „Любен Каравелов“ в Пловдив, известно като „най-добрата школа за народни инстументи и народно пеене“. Убедена е, че да бъдеш учител е мисия и отговорност, с която могат да се справят само добри хора, и че зад всеки успешен директор стои екип от съмишленици,..