Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-високо „Точно днес“ – из Западните Балкани и у нас

В утрото на 16 май преглеждаме важните теми за България, Пловдив и региона...правим изводи, търсим отговори.

Преди срещата на върха ЕС - Западни Балкани в София – възможна ли е свързаността? Анализ на Евелина Славкова от Изследователски център „Тренд“.

Питаме и за здравеопазване. Нов проект на национална здравна карта за пореден път разгорещи страстите сред съсловието. Как частните, общинските и областните болници разчитат цифрите в нея – коментар на Красимир Грудев, член на УС на Националното сдружение на частните болници и собственик на едно от лечебните заведения в Пловдив.

И конкретен пример за тежката диагноза на родното здравеопазване – Живка Танчева ще разкаже за ситуацията в Белодробна болница „Света Петка“ във Велинград, която върви към фалит, а причината - нова методика на МЗ.

Няма да пропуснем и възможността за реализация на младите хора в Пловдив. Такава дава Кариерен форум на Германо-българската индустриална камара. За търсените специалисти и за условията, които се предлагат – разговор с Мариана Чолакова, почетен консул на Германия в Пловдив.

Срещаме ви с живота и постиженията на един голям български учен – описани в книгата „Непознатият и неразпознатият Анастас Иширков“. Авторът Пело Михайлов ще ни разкаже за основоположника на географската наука в България.

В рубриката „ВЕЛИКИТЕ ЕВРОПЕЙЦИ“ Пламен Асенов ще ни срещне с любопитни факти от живота на Чарлз Дарвин.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проф. Милен Георгиев в "Добро утро, ден!"

Гостът ни тази седмица е Милен Георгиев, професор в Института по микробиология на БАН, където ръководи лабораторията по метаболомика. Неговата голяма професонална любов и гордост обаче е  Центърът за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, който създава и в който работят учени от пет континента.  Дълголетието и..

публикувано на 10.03.25 в 10:34

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Три поредни години..

обновено на 20.02.25 в 11:10

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 20.02.25 в 11:10

Отец Димитър Димитров в "Добро утро, ден!"

Отец Димитър Димитров е приятел на Радио Пловдив, той познава гласовете на водещите на новините, на актуалните и на музикалните предавания.  Обича сутрин да включи радиото и с настроение да започне часовете на деня.  От 2018 година отец Димитър е енорийският свещеник в католическата църква „Свети Дух“ в район Тракия на Пловдив. Известен с..

обновено на 20.02.25 в 11:09

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 19.02.25 в 10:24