Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С цветовете на есента - от парите за здраве до сцените за изкуство

| обновено на 28.09.18 в 09:15

Лансираният от здравния министър Кирил Ананиев тристълбов модел за здравно осигуряване формулира гласно известния на всички факт, че фокус на българския здравен модел е пациентът като основен преносител на средства, а не – неговата болест. Затова споделената позиция досега от  лекарски и пациентски организации, от икономисти и синдикати,  е еднозначна: планът за здравна реформа се фокусира основно върху  НЗОК и начините за привличане на повече пари в бюджета.  А а за останалото въпросите се множат. За конкрола върху разходването им, за достъпа и качеството на здравната  услуга, за какво ще стигне 12%-та застраховка  и може ли да бъде панацея демонополизацията на НЗОК.  Част от тях ще зададем на икономиста от Института за пазарна икономика Калоян Стайков.  

С акцент върху Европейската година на наследството Институтът по зеленчукови култури „Марица“ ще отбележи Европейската нощ на учените. За корените на българското градинарство,  уникалните зеленчуци в региона  и традициите при отглеждането им – по темата ще разговаряме с доц. д-р  Иванка Тринговска – заместник-директор на  ИЗК „Марица“

..И отново е време  да превърнем Капана в артистичен рай, казват организаторите на традиционния тридневен фестивал, който се провежда на емблематичното място в центъра на Пловдив.  За събитията, участниците и очакванията -  чуйте Елица Мавродинова  в интервю на Димитър Владимиров.

Ще ви поканим и на още артистични събития – световноизвестният хореограф  Димитрис Папайоану е гост  на Пловдив в 11-то издание на фестивала за съвременен танц и пърформанс One dance Week с три поредни спектакъла. Първият е от 19.20 в Дом на културата „Борис Христов“.

Фасада видео фестивал 2018  събира отново видео изкуство от цял свят в Пловдив с допуснати до участие 56 творби от 24 държави. Организатор на форума е сдружение „Изкуство днес“ с  подкрепата на Община Пловдив и Гьоте институт и в партньорство с Фондация Пловдив 2019. Мястото: Лапидариума в Стария град, часът – 19.30, а преди откриването чуйте повече в минутите за култура след 9.00 художника Емил Миразчиев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Антония Маринова - Крейзи

Кадри от ежедневието, опита, мечтите, приятелствата и предателствата по пътя на Антония Маринова- Крейзи разглеждаме като в албум тази седмица. Колажът й е любим. Като пъзел от емоции са спомените, за които разказва - от причината, поради която избира този псевдоним, през първата "Практика", която я връща в Пловдив с нова кола, която не може да кара,..

публикувано на 24.09.24 в 07:53

Живко Петров в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..

обновено на 05.12.23 в 15:15

Инж. Минко Кръстев в "Добро утро, Ден"

За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес  на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..

обновено на 14.07.23 в 14:55

Архивистите отбелязват професионалния си празник

Днес, 10 октомври е професионалния празник на архивистите. Държавен архив - Пловдив отбелязват професионалния си празник с представяне на хронология от създаването му, първите сгради, първите приети архивни документи. Като част от честването на 70-годишнина от създаването на пловдивския архив, спомените си ще представят и предишни ръководители директори..

обновено на 19.05.23 в 12:02

"Добро утро, ден" със Славка Щерева

Славка Щерева е учител по руски език и дългогодишен директор на Средно училище „Любен Каравелов“ в Пловдив, известно като „най-добрата школа за народни инстументи и народно пеене“. Убедена е, че да бъдеш учител е мисия и отговорност, с която могат да се справят само добри хора, и че зад всеки успешен директор стои екип от съмишленици,..

обновено на 14.05.23 в 10:08