Очакването, мечтите, туристите, отговорността да „потребяваш“ култура. Те са детайли от сложен процес, който интегрира публичното пространство, извеждайки като акцент хората – вдъхновители на събитието, артистите, участниците, зрителите. Последните са кръвоносната система на един древен град от европейската цивилизация, който е наше естествено пространство за обитаване – Пловдив. И ако всичко това предпоставя стартиращото събитие от международна значимост, въпросът е: ще се справим ли и кога ще е сигурно, че сме успели – по темата: журналистът Кин Стоянов
Какво се сучва, когато видим познатите неща от наследството или пък внезапно забележим, че средата ни съдържа знаци на наследство, за които не подозираме. За откривателството през погледа на обектива, поставил във фокус градските пейзажи и атмосферата на балканския град – чуйте Ирена Бокова – културен антрополог и преподавател в НБУ за откриващата се на 11 януари фотографска експозиция в Етнографския музей – Пловдив, инициирана от НБУ и регионалния център на опазване на нематериалното културно наследство на Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО.
Ретрото е на мода винаги. Тезата отнасяме като въпрос за новата книга на известния биолог и носител на „Почетен знак на Пловдив“ проф. д-р Стефан Станев по повод новата му книга с разкази и спомени „Ретро“ и преди отбелязването на неговия 80-годишен юбилей в Културен център Тракарт. Той е автор на над 160 стартии, 23 книги, посветени на историята на българската ботаника и популяризацията на ботаническите знания, както и на 12 книги за български художници.
В Минтутите за култура след 9. ч – авторът на рубриката „Великите европейци“ Пламен Асенов ще представи английския кинорежисьор Алфред Хичкок.
Кадри от ежедневието, опита, мечтите, приятелствата и предателствата по пътя на Антония Маринова- Крейзи разглеждаме като в албум тази седмица. Колажът й е любим. Като пъзел от емоции са спомените, за които разказва - от причината, поради която избира този псевдоним, през първата "Практика", която я връща в Пловдив с нова кола, която не може да кара,..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..
За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..
Днес, 10 октомври е професионалния празник на архивистите. Държавен архив - Пловдив отбелязват професионалния си празник с представяне на хронология от създаването му, първите сгради, първите приети архивни документи. Като част от честването на 70-годишнина от създаването на пловдивския архив, спомените си ще представят и предишни ръководители директори..
Славка Щерева е учител по руски език и дългогодишен директор на Средно училище „Любен Каравелов“ в Пловдив, известно като „най-добрата школа за народни инстументи и народно пеене“. Убедена е, че да бъдеш учител е мисия и отговорност, с която могат да се справят само добри хора, и че зад всеки успешен директор стои екип от съмишленици,..