Около 3600 студенти се очаква да прекрачат наесен прага на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Едни от най-модерните специалности са свързани с редките езици китайски и корейски, съчетани с български или английски. По тях студенти се обучават от 8 години, а наесен като изцяло нови се отварят и специалностите португалски с български и португалски с английски. Докторантът по китайски Елица Миланова, асистент в университета обяснява, че е далновидно да получиш университетска диплома по редки езици.
По думите й, напоследък отношенията с Китай се развиват много активно, появяват се и такива с Корея и Португалия. И на пазара се предлага много работа с добри заплати, например в кол центрове, като преводачи, има търсене и от бизнеса. "В момента е идеалното време да се запишеш и да учиш такъв език. Постоянно се обаждат от фирми да ги свързваме със студенти".
Търсене има и на химици, съобщи деканът на Химическия факултет доц. д-р Веселин Кметов. Според него, много търсени са специалностите, свързани с лабораторна дейност. Ние подготвяме химици, които се реализират в лабораториите. Добре върви и медицинската химия.
Но ако към тези специалности има интерес от кандидат-студентите, за педагогическите специалности по химия и физика вече 4 години не могат да се съберат студенти и наесен няма да има прием за бъдещи учители по тези предмети, макар че има голямо търсене. Гладът за кадри е толкова голям, че ражда смешно-тъжното обобщение на доцента: "По-рано ми се обаждаха и казваха – „Дай ми някой добър човек“, сега се обаждат и казват „Дай ми човек“.
В Пловдивския университет от няколко години са скъсили връзката студент-работодател с организирането на редовни срещи по факултети и специалности с представители на бизнеса от същия сектор. Но все повече се обръща внимание на създаването на такава връзка между университета, работодателите и кандидат-студентите, разказа заместник ректорът доц. Мария Стоянова. Тя допълни, че кандидат-студентската кампанията е започнала и вече има 300 заявили участие за предварителните изпити.
И ако клишето „В Университета лесно се влиза, трудно се излиза“ все още е актуално, то старата мантрата „учи, за да не работиш“ е абсолютно невалидно и в наши дни, според нея, може да звучи така: „Учи, за да постигнеш повече“.
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..