Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Делта вариантът може да стане доминиращ в Европа и у нас

Kолаж: Никола Николов

Целогеномното секвениране е най-съвременният и точен метод за определяне на варианта на COVID-19, това заяви вирусологът от Медицинския университет доц. д-р Мария Атанасова  в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив. Тя е ръководител на Ковид лабораторията към УМБАЛ „Свети Георги“ - Пловдив.

„В Центъра по заразни и паразитни болести е организирано секвениране на проби от цялата страна. Целогеномното секвениране е единственият метод, който може да определи кой е вариантът на щама“, каза доц. Атанасова.

Над 100 проби, взети от началото на 2021 година, направени в Центъра по заразни и паразитни болести от тези изпратени от Пловдив показват, че 33 от тях са от британския щам на COVID- 19, наричан още „алфа“ вариант.

Д-р Атанасова обясни още, че според проучване, индийският вид на заразата - Делта вариантът, засечен още в края на миналата година, се открива най-често при по-млади хора. 

„Около 32% от пациентите, боледували от Делта варианта са под 30 години. А докладваните симптоми са главоболие, възпалено гърло и хрема, но тежестта на заболяването остава същата“, каза вирусологът.

Тя допълни, че ваксините на AstraZeneca и Pfizer неутрализират в много висок процент и този вирус, при поставени две дози. Ваксината на Pfizer защитава 96% от Делта щама, а AstraZeneca-92%, според проучване направено в Англия.

Според вирусологът, покачване на заболеваемостта с Делта варианта можем да очакваме още това лято, ако темповете на ваксиниране не се засилят.

„Ако в обществото имаме над 70% ваксинирани и преболедували, то тогава можем да очакваме затихване на пандемията.“ заключи д-р Атанасова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В БСП не прощават поведение като на Григорова и Йончева

Социологът Юрий Асланов смята, че сглобяването на служебното правителство е трудно се само заради промените в конституцията, но и защото никой не очакваше разглобяване на сглобката. След като логиката се счупи, тя ще продължи да се чупи и за по- незначителни неща, каквото е служебното правителство, каза той в предаването "Ден след ден" на Радио..

публикувано на 23.04.24 в 15:59

Четенето на книги трябва да се насърчава

Книгите носят история, носят култура, носят идентичност, но най-вече ни помагат да развиваме себе си и своето критично мислене и умението да правим избори. Това каза в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив  Десислава Алексиева от Асоциация „Българска книга“, по повод днешния Международен ден на книгата и авторското право.  Все още не е..

публикувано на 23.04.24 в 15:49
Светлин Тачев

Вървим към тотална криза на демокрацията

Във вторник утро говорим за актуалните теми, за политика и ангажираност към проблемите на обществото. "Точно днес" коментираме с политолога д-р  Светлин Тачев  от "Галъп интернешънъл болкан", за последните назначения в служебния кабинет, за юнските избори 2 в 1 и партийните послания, както и дали може да очакваме редовен кабинет след 9 юни. По повод..

публикувано на 23.04.24 в 09:39

В Смолянско 963 избиратели гласуват за ЕП, но не и за наш парламент

97 070 са избирателите в Смолянска област, включени в предварителните списъци за изборите за членове на Европейски парламент, а за изборите за народни представители у нас на изборите на 9 юни 2024 г. списъците включват  96 107 избиратели. Това заяви пред Радио Пловдив новият председател на 22-ра Районна избирателна комисия в Смолян  Таня..

публикувано на 23.04.24 в 07:55
Любомир Минчев

Докато кметът се страхува, могат да му заграбят властта

Докато кметът Костадин Димитров се страхува да каже личните си позиции, то малките групи в Общинския съвет в Пловдив ще имат власт. Това коментира журналистът Любомир Минчев след бала на ГЕРБ. Според него се образува втори център на власт и той е в редиците на общинската администрация – групата около Владимир Темелков, който по думите му е..

публикувано на 22.04.24 в 16:42