Целогеномното секвениране е най-съвременният и точен метод за определяне на варианта на COVID-19, това заяви вирусологът от Медицинския университет доц. д-р Мария Атанасова в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив. Тя е ръководител на Ковид лабораторията към УМБАЛ „Свети Георги“ - Пловдив.
„В Центъра по заразни и паразитни болести е организирано секвениране на проби от цялата страна. Целогеномното секвениране е единственият метод, който може да определи кой е вариантът на щама“, каза доц. Атанасова.
Над 100 проби, взети от началото на 2021 година, направени в Центъра по заразни и паразитни болести от тези изпратени от Пловдив показват, че 33 от тях са от британския щам на COVID- 19, наричан още „алфа“ вариант.
Д-р Атанасова обясни още, че според проучване, индийският вид на заразата - Делта вариантът, засечен още в края на миналата година, се открива най-често при по-млади хора.
„Около 32% от пациентите, боледували от Делта варианта са под 30 години. А докладваните симптоми са главоболие, възпалено гърло и хрема, но тежестта на заболяването остава същата“, каза вирусологът.
Тя допълни, че ваксините на AstraZeneca и Pfizer неутрализират в много висок процент и този вирус, при поставени две дози. Ваксината на Pfizer защитава 96% от Делта щама, а AstraZeneca-92%, според проучване направено в Англия.
Според вирусологът, покачване на заболеваемостта с Делта варианта можем да очакваме още това лято, ако темповете на ваксиниране не се засилят.
„Ако в обществото имаме над 70% ваксинирани и преболедували, то тогава можем да очакваме затихване на пандемията.“ заключи д-р Атанасова.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..