Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тежка законодателна работа чака новото НС

Георги Киряков
Снимка: БНР-архив


Според политолога Георги Киряков избирането на председател на НС и  приемането на  бюджета на държавата за следващата година са едни от най-важните задачи пред новите депутати. В интервю за програма "Точно днес" той коментира политическата ситуация и старта на новият парламент, както и какви са шансовете за ново правителство.

Той е категоричен, че новото НС го чака тежка законодателна работа, защото в предишните две НС почти е отсъствала подобна законодателна дейност.

"Много е важно да се започне работата по бюджета. Вече има индикации, че служебното правителство ще предложи някакъв  бюджет. Има индикации, също така, че и новото мнозинство, което може да се оформи, но може и да не се оформи, също има идеи как трябва да бъде структуриран този бюджет", обясни Киряков.

Според него лидерът в оставка на БСП  Корнелия Ниново не отрича напълно номинацията си за председател на НС. Тя казва, че няма договорка с останалите партии, а не, че не е имало разговори кой ще бъде и какъв ще бъде принципа, на който ще се избере този председател на НС.

"Тя има свои собствен дневен ред, който налага доста упорито върху разговорите  за правителството, в които ясно очертава своите приоритети. Първият е да се постигне коалиционно споразумение, което да се подпише от всички партии и лидерите им и тогава да се мисли вече за места. Тук има обаче, един основен проблем, който днес тя го каза, но убягна от вниманието на медиите. Тя каза, че трябва да има време за обсъждане на имената на бъдещите министри и председател на НС, но такова време няма. Ако се открие утре НС и се връчи другата седмица мандата, то няма да има такова време, каквото иска Нинова. Проблемът е, че утре трябва да се избере председател на НС. Утре ще се види дали е имало договорка и в какви параметри ще се изрази тази договорка  и ако бъде избрана Нинова, това означава, че днес тя се е опитала да заблуди всички, включително и да извива ръце на останалите коалиционни партньори", допълни Киряков. 

По думите му Корнелия Нинова  се държи като първа политическа сила, сякаш на нея ще дадат мандата и сякаш тя  определя всички правила по които ще се случва бъдещата коалиция, но това е проблем на останалите партии, защото са и дали да се държи по този начин.

Надеждата на анализатора е да се прояви повече разум, да се направят нужните компромиси, за да се случи някакво парламентарно мнозинство, което да си постави по дългосрочни цели от 2-3-4 месеца или една година. Всичко зависи от това кой какви компромиси е готов да направи и кой какво ще поиска, за да участва  дългосрочно в един такъв проект от четири партии.

" Въпросът не е дали ще има правителство. Тук въпросът е за колко време ще бъде това правителство. Въпреки заявките за 4 годишен мандат има доста междинни събития, които ще се случат през следващите години, които дават основание да се мисли, че  е много малко вероятно да се върви към четиригодишен мандат. Първият препъни камък са местните избори след две години - тези партии, които сега са в управлението, ще бъдат конкуренти по места тогава", прогонзира Киряков.

По думите му е почти логично да има разпределение на министерските места според  броя на мандатите в  парламента.

"Ако няма правителство с мандат на ПП, то значи, че изобщо няма да имаме правителство. Всичко зависи  от разговорите през следващата седмица, когато президента първо връчи мандата на първата политическа сила и когато тази първа политическа сила  изпълни този мандат и върне  този мандат със състав на МС и  с имената на министрите", заключи политологът.

Цялото интервю с политолога може да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нулевата ставка ДДС за хляба трябва да бъде запазена

"Професионалната етика изисква да кажа, че няма козуначено изделие, което да има себестойност 200 лв. Но нсе пак, търсенето определя предлагането. Не зная какви очаквания имат купувачите, които ще отделят 200 лв за козунак, но те едва ли ще вкусят нещо изключителнно, защото козунакът е изделие, което има много ясен състав. В резултат на спазването му,..

публикувано на 26.04.24 в 16:03

Големият въпрос на тези избори е знаем ли накъде отиваме

Това, което ентусиазира избирателите обикновено са две противоположни състояния - разочарование и гняв или пък надежда . За разлика от предишни периоди, в които сме били свидетели и на двете, то днес българите е на кръстопътно състояние - гледат с недоверие, страх, скептицизъм и описват собственото си отношение към дистанциране, определи социологът от..

публикувано на 26.04.24 в 11:04

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33
Мира Радева

Опозицията доказа сила със свалянето на Росен Желязков

Свалянето на Росен Желязков от председателското място в НС от практическа гледна точка няма никаква стойност, тъй като депутатите излизат във ваканция до предсрочните избори. Смисълът беше да се докаже силата на парламентарната опозиция. Това коментира социологът доц. Мира Радева. Тя добави, че според нея партиите, които се обединиха..

публикувано на 25.04.24 в 15:55