Великите европейци

Снимка

„Великите европейци” е поредица радио-портрети на значими фигури от европейската история, политика, наука, изкуство, култура, социален живот. 

Тази образователно-развлекателна рубрика на журналиста Пламен Асенов и БНР - Радио „Пловдив” е насочена към широк спектър слушатели, но търси контакт най-вече с младите хора. Излъчва се в ефира на БНР - Радио „Пловдив” всяка сряда между 9.00 и 9.30 часа. Рубриката има и две повторения - в събота след новините на радио Пловдив в 10.00 часа и в неделя - след новините в 22.00 часа.

Заради предизвикателствата на такъв рядко разработван жанр като радио-портрета, целта е да се излезе от линейната биографична схема и да се търси развитие около една или няколко преплетени линии от живота и дейността на съответния герой. Развиват се също и максимален брой връзки към интересни детайли и характерни особености както на собственото време на героя, така и на нашето, слушателското време.

„Великите европейци” е рубрика с дългосрочен характер, която е отворена за сътрудничество и подкрепа от страна на бизнеса и заинтересовани обществени организации.

Автор и водещ: Пламен Асенов



Великите европейци - Карл Май, втора част

През 1870-та, вече на 28 и след като е изкарал в затвора 4 години, бъдещият велик писател Карл Май влиза там за още 4.  Пътят между двата затвора продължава около две години и не е лек. Свързан е с вътрешна съпротива срещу невидимите престъпни..

публикувано на 03.05.17 в 10:24

Великите европейци – Карл Май, първа част

Действието се развива едно време, някъде в Дивия Запад. Човек на име Олд Шетърхенд или Карл Немецът, вдига прочутата си пушка, наречена „Мечкоубиец”, прицелва се и – Ба-а-а-м!, прострелва един читател право в сърцето. Оставя му белег и той е завинаги...

обновено на 26.04.17 в 13:02

Великите европейци - Анри дьо Тулуз-Лотрек

Наричат го бащата на модерния рекламен плакат и казват, че без него Анди Уорхол нямаше да съществува. Смятат го за истински поет на Монмартр и Бел епок.  Начело е на всеки списък с водещите художници на постимпресионизма. Отчитат впечатляваща..

публикувано на 19.04.17 в 12:16

Великите европейци - Николай Коперник

От кои хора сте - онези, дето вярват на очите си или другите, които знаят как лесно очевидното се сгромолясва? Ако сте от първите – вижте в краката си неподвижната Земя.   Вижте в небето Луната, Слънцето и планетите да обикалят като..

обновено на 12.04.17 в 14:41

Великите европейци - Емпедокъл

Съвременната наука химия казва, че елементите в периодичната система, от които е изградено всичко, са 118. Някои от тях са активни и се съчетават с любов помежду си, други се мразят и отблъскват, трети са неутрални - сами си пият кафето сутрин и сами..

публикувано на 05.04.17 в 11:04

Великите европейци - Франсис Дрейк, втора част

През 1572-3 година Франсис Дрейк прави най-успешния си пиратски поход в Карибите с набези и по суша в днешна Панама. Сегашният канал тогава е търговски път, по който минават богатствата, награбени или добити в мините на Перу и Чили. Испанците ги..

публикувано на 30.03.17 в 11:02

Великите европейци - Франсис Дрейк, първа част

Тази традиционна английска песничка е на около четири века. Посветена е на сър Франсис Дрейк и ролята му в разгрома на испанската Непобедима армада през 1588-ма. Това е една от най-значимите битки в британската история, тя слага край на испанското..

обновено на 22.03.17 в 15:26

Великите европейци - Франсиско Гоя, трета част

През 1795 година Франсиско Гоя е вече глух и болнав, но все още е привлекателен мъж със силния си характер, със своята екстравагантност и могъщ талант. Той се запознава с херцозите Алба и живее известно време у тях, докато им рисува портрети. Но..

публикувано на 15.03.17 в 09:44

Великите европейци – Франсиско Гоя, втора част

В годината 1776 започва истинският път на Гоя като велик художник, макар и с нещо не толкова велико като творби.  Той е поканен от главния придворен художник, германецът Менгес, в кралската фабрика за гоблени и през следващите 15-тина години..

публикувано на 08.03.17 в 10:22

Великите европейци – Франсиско Гоя, първа част

Вече мога да ви разкажа доста за Франсиско Гоя. Не знам обаче какво да ви кажа за него. Все пак ще започна оттам, че през дните, когато се впуснах да го опознавам по-отблизо, започнах да сънувам картини. Даже не картини, а една определена картина...

публикувано на 28.12.16 в 10:22