Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Na pret një sezon i vështirë turistik

Foto: arkiv

Midis 60 dhe 70 për qind të hoteleve të mëdhenj në det nuk do të hapen gjatë sezonit turistik veror, mendon Georgi Nikollçev, kryetar i Asociacionit të Pronarëve në Turizëm. Arsyeja është “pasiguria absolute për mysafirët që do të vijnë nga jashtë”. Sipas hotelierit, qeveria duhet të marrë masa të shpejta për të negociuar klientët tanë kryesorë turistikë – Britania e Madhe, Gjermania, Rusia, Polonia. “Akoma nuk ka një rregullore të unifikuar të Bashkimit Evropian për turistët që udhëtojnë brenda komunitetit. Rregullore të tilla priten deri në fund të qershorit, kur megjithatë do të jetë tepër vonë për rezervime”,  tha Georgi Nikollçev.


Më shumë nga rubrika

“Pirin Run”.

Dëfrimet verore filluan dhe në qytetin Bansko

Filloi dhe programi aktiv veror në vendpushimin tonë Bansko. Për vit të 11 të radhës ai mbledh sportistët më të mirë malorë për ngjitjen e majës Vihren në garën në vrapim malor dhe çiklizëm “Pirin Run”. Mbi 70 janë pjesëmarrësit në maratonën dhe ata janë..

botuar më 21-06-27 7.35.PD
Nik Xhejkëbsën

Adrenalinë dhe emocione plazhi në Burgas gjatë fundjavës

Të fluturosh  në kreshtën e valës ose të lëshohesh me paragliding mbi det garanton një përjetim unikal dhe të papërsëritshëm.  Dhe këto janë vetëm një pjesë nga propozimet për qytetin e Burgasit gjatë kësaj fundjave. Ndjenjën për atraksion do ta..

botuar më 21-06-26 7.10.PD

Një lokomotivë me avull niset në një shëtitje romantike nga stacioni Gorna Orjahovica

Nga Gorna Orjahovica (Bullgaria Qendrore Veriore) gjatë këtij mëngjesi niset një lokomotivë me avull drejt qytetit Pllaçkovci (Bullgaria Qendrore). Gjatë vitit 2021 Evropa e Bashkuar shënon vitin e transportit hekurudhor, prandaj dhe Hekurudhat..

botuar më 21-06-26 5.55.PD