Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nuk është Bullgaria ajo e cila bllokon rrugën e Shkupit drejt BE

Foto: BGNES

Pasi doli nga seksioni zgjedhor Presidenti Rumen Radev u pyet nga një gazetar maqedonas në se parlamenti i ri do të ndryshojë politikën e Bullgarisë ndaj Shkupit. Politika e Bullgarisë nuk varet cila qeveri do të jetë në pushtet dhe cili parlament. Ajo varet nga zhvillimi i një dialogu të hapur dhe konstruktiv midis Sofjes dhe Shkupit dhe ai të mbahet në një nga dy kryeqytetet, jo në Bruksel, Paris, Berlin e kështu me radhë. Ne presim që miqtë tanë, vëllezër dhe udhëheqës të Republikës së Maqedonisë së Veriut vet të heqin bllokimin. Ky bllokim nuk është yni, iu përgjigj presidenti. “Ne presim që monumentet me mbishkrimet e tyre, muzetë, mediat publike të ndryshojnë gjithashtu, në mënyrë që të çrrënjosim njëherë e përgjithmonë gjuhën e urrejtjes. Të rinjtë tanë, kur kufiri bie të takohen – të mos urrejnë njëri-tjetrin”, tha Radev.


Më shumë nga rubrika

Christo

Një galeri në Sofje transmeton live nga Parisi projektin e fundit të Christo

Galeria Vivacom Art Hall në Sofje do të transmetojë live nga Parisi një nga ngjarjet kulturore më të shumëpritura në Evropë - hapja zyrtare e projektit të fundit të Christos "Paketimi i Harkut të Triumfit" . "Do të jetë si i gjallë, do të..

botuar më 21-09-18 6.05.PD

Parashikimi i motit për ditët e fundjavës

Ditën e shtunë do të ketë re, pasdite me reshje dhe bubullima. Do të jetë me erë, në Rrafshinën e Danubit dhe në Ultësirën e Trakisë së Epërme do të fryjë erë e fortë veriperëndimore dhe do të bëhet ftohtë. Temperaturat do të lëvizen nga 14 deri në..

botuar më 21-09-17 7.55.MD

Lokalet në Sofje janë hapur pas orës së mbrëmjes

Autoritetet shëndetësore dhe policia kryen inspektimin e radhës në kryeqytet për të përcaktuar nëse masat e reja anti-epidemike po respektohen dhe përsëri konstatuan shkelje. Kjo vjen në sfondin e protestave në të gjithë vendin të industrive të..

botuar më 21-09-17 7.20.MD