Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komente të ndryshme nga forcat parlamentare mbi shanset e një kabineti të ri

Foto: arkiv

Me dorëzimin e mandatit të tretë BSP, shanset për një qeveri me pjesëmarrjen e “Bullgarisë Demokratike” (DB) u ulën, komentoi bashkëkryetari i koalicionit Hristo Ivanov.

Nga “Ngrihu.BG! Ne po vijmë” jenë gati për të negociuar, por sipas njërit prej udhëheqësve të saj Nikollai Haxhigenov “llogaria ndoshta nuk do të dalë”.

Forca e parë politike "Ka një popull të tillë” (ITN) mbetet me pozitën e pandryshuar dhe do të votojë kundër formimit të një kabineti.

“Do të shkojmë në zgjedhje të treta të parakohshme gjatë valës së katërt të Covid-19 dhe tronditjeve ekonomike”, tha deputeti Toma Bikov nga ish qeveritarët GERB.

Sipas Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS), e cila nuk ishte e ftuar në bisedime, vendi ynë ka nevojë për një kabinet të ri.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria pret inteligjencë dhe profesionalizëm nga shkencëtarët maqedonas

Komisioni i Përbashkët Bullgaro-Maqedonas për Çështje e Diskutueshme Historike takohet online më 21 dhe 22 tetor. Në takimin e 15-të, shkencëtarët do të diskutojnë përsëri temën për Mbretin Samuill dhe Goce Dellçev , tha për BGNES Prof. Angell..

botuar më 21-10-21 1.36.MD

Shqipëria është gati të fillojë bisedimet e pranimit në BE

Nuk ka asnjë shpjegim logjik se pse Shqipëria, e cila i ka përmbushur të gjitha kriteret dhe për të cilën ka unanimitet në Këshillin Evropian, të mos të fillojë bisedimet e anëtarësimit në BE. Kjo do të ishte një shenjë shumë pozitive për të gjithë..

botuar më 21-10-21 9.47.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Serbia beson se nuk është e detyruar të blejë armë nga Shtetet e Bashkuara dhe Evropa Serbia do të vazhdojë të armatoset me armë ruse, kineze dhe të tjera, tha Presidenti Aleksandër Vuçiç. Deklarata vjen pavarësisht frikës në regjion dhe..

botuar më 21-10-15 4.09.MD