Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nga 7 shtatori hyjnë në fuqi masa më të rrepta kundër epidemisë

Foto: BGNES

Që nga 7 shtatori u vendosën masa shtesë më të ashpra kundër Covid. Baret dhe sallat e lojërave të fatit do të jenë të hapura deri në orën 23.00, por diskotekat dhe klubet e natës do të jenë të mbyllura. Ndalon mbajtjen e koncerteve dhe ngjarjeve pa siguruar vende për vizitorët. Kinematë dhe teatrot do të punojnë me 50 për qind të kapacitetit të tyre, dhe palestrat - me 30 për qind. Mysafirët në dasma dhe festime mund të jenë deri në 30 në të mbyllur, dhe deri në 60 në të hapur. Kufizimet e reja janë në fuqi deri më 31 tetor.


Më shumë nga rubrika

15 vjet Bullgaria në Bashkimin Evropian

Me ardhjen e Vitit të Ri 2022 fillon viti i 15-të i anëtarësimit të plotë të Bullgarisë në Bashkimin Evropian. Duke iu drejtuar kombit, Kryeministri Kirill Petkov vuri në dukje se ka ardhur koha që Bullgaria të luajë një rol aktiv dhe konstruktiv..

botuar më 22-01-01 2.34.MD

Ka ardhur koha për të shijuar cilësinë tonë më të vlefshme - për të krijuar

Sapo shfaqemi në tokën tonë, ne fillojmë të luajmë. Si të mitur, ne marrim rolin e prindërve, ndërtojmë godina, rrugë, ura, krijojmë komunitete dhe hapësira imagjinare. Kështu, nëpërmjet lojërave të fëmijërisë ne jo vetëm e njohim botën, por duke i..

botuar më 22-01-01 7.05.PD

Çfarë vit po përcjellim – bullgarët në Bullgari dhe në të gjithë botën

Po përfundon një vit plotë sfida dhe kthesa të papritura. Pandemia ndryshoi ditët tona të përditshme dhe rirenditi prioritetet tona, ndërsa triptiku zgjedhor – peizazhin politik në vend. Covid dhe “zgjedhje” – këto ishin dy fjalët domethënëse për..

botuar më 21-12-31 11.45.PD
Подкасти от БНР