Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prokuroria pyeti Ministrin e Shëndetësisë për fëmijët me Covid-19

Foto: arkiv

Prokuroria e Lartë Administrativ kërkoi informacion nga Ministri në detyrë i Shëndetësisë Stojço Kacarov nëse ekzistojnë rregulla të shkruara për pranimin e fëmijëve me Covid-19 në spitale dhe nëse aplikimi i testeve speciale të buta në grupet e fëmijëve është i rregulluar. Kërkesa ka të bëjë me rritjen e konsiderueshme të incidencës së Covid-19 në grupmoshën 0-19 vjeç. Ministri i Shëndetësisë gjithashtu do të duhet të përgjigjet nëse bëhet një analizë e shkaqeve të vdekshmërisë së lartë të pacientëve me koronavirus në Bullgari, si dhe nëse bëhen kontrolle të personave me certifikata vaksinimi dhe të laboratorëve që kryejnë teste për koronavirus. Prokuroria gjithashtu i propozon Ministrit që të rrisë kontrollin mbi zbatimin e masave të vendosura kundër epidemisë dhe mbi trajtimin adekuat të pacientëve.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 26 majin

Të enjten temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18 gradë, në kryeqytet - 14 gradë. Gjatë ditës moti do të jetë me diell. Pasdite do të ketë vranësira vende-vende në Bullgarinë Lindore dhe në zonat malore do të ketë reshje shiu dhe..

botuar më 22-05-25 8.35.MD

Infrastruktura lejon diversifikimin energjetik të Bullgarisë dhe Ballkanit

“Mund të jemi optimistë për dekadën e ardhshme nëse marrim parasysh mësimet e 10 viteve të fundit”, tha Kryeministri KirilL Petkov në diskutimin “Dekada e Humbur?” në kuadrin e Takimit Vjetor të Forumit Ekonomik Botëror në Davos. Sipas Petkov,..

botuar më 22-05-25 6.36.MD

Parlamenti lehtësoi regjimin e ndërtimit të burimeve të rinovueshme

Mazhoranca në Kuvendin Popullor i dha dritë jeshile ndërtimit të objekteve për prodhimin e energjisë elektrike nga burimet e rinovueshme nën një regjim të lehtësuar. Një klient përfundimtar mund të ndërtojë objekte të tilla në çati dhe fasadat e..

botuar më 22-05-25 4.18.MD