Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rruga e Maqedonisë së Veriut drejt BE varet nga dialogu midis Sofjes dhe Shkupit

Foto: arkiv

Fillimi i negociatave për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE varet vetëm nga Shkupi. Këtë e tha presidenti bullgar dhe kandidat për mandat të dytë, Rumen Radev. Çelësi për fillimin e negociatave është respektimi i të drejtave të bullgarëve maqedonas, çrrënjosja e gjuhës së urrejtjes dhe ndalimi i shkatërrimit të trashëgimisë kulturore dhe historike bullgare në Republikën e Maqedonisë së Veriut, raporton BGNES. Fillimi i negociatave nuk do të varet nga qeveria e re e ardhshme dhe parlamenti i ri në Sofje, por kryesisht nga veprimet e vetë Maqedonisë. Vetëm me një dialog të hapur ndërmjet Sofjes dhe Shkupit do të krijojmë marrëdhënie të sinqerta miqësore që presin njerëzit në të dy anët e kufirit, theksoi Radev.


Më shumë nga rubrika

Kriza në Ukrainë duhet të zgjidhet me mjete diplomatike

Edhe Ministria e Punëve të Jashtme doli me një qëndrim për këmbënguljen e Rusisë për tërheqjen e forcave të Aleancës nga Bullgaria dhe Rumania. Në faqen e saj në Facebook, Ministria e Punëve të Jashtme kujton se sipas vendimit nr.1 të Gjykatës..

botuar më 22-01-21 6.31.MD

Mandati i dytë i Presidentit – një mundësi për një rol dhe prani të ndryshme në politikë

Mandati i dytë i Rumen Radevit si President fillon zyrtarisht më 22 janar 2022. Ditë më parë, më 19 janar, Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova u betuan se do t'i përmbahen Kushtetutës dhe ligjeve të vendit dhe në të gjitha veprimet e..

botuar më 22-01-21 2.07.MD
Kirill Petkov dhe Dimitër Kovaçevski në Shkup

Për optimizmin midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Takimi midis kryeministrave bullgar dhe maqedonas në Shkup më 18 janar filloi me një gjest të Maqedonisë së Veriut, i cili u ngadalësua për më shumë se dy vjet. Me kërkesë të Bullgarisë, në OKB u paraqit një saktësim maqedonas me shkrim, se emri i..

botuar më 22-01-20 3.23.MD
Подкасти от БНР