Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Mbrojtjes bëri thirrje për një politikë të përgjegjshme

Stefan Janev
Foto: BGNES

Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev bëri thirrje për politikë shtetërore të përgjegjshme në mbrojtje dhe siguri dhe planifikim dhe financim transparent. Në një fjalim të Vitit të Ri, ai bëri thirrje për “politikë dhe diplomaci efektive të jashtme në kontekstin e dinamikës moderne gjeopolitike, me mbrojtjen e pa kompromis dhe të pandryshueshme të interesit kombëtar”.

Ministri tashmë shpalli pozitën e tij personale se dislokimi i trupave suplementare të NATO-së në Bullgari dhe Rumani do të çonte në një rritje të padëshirueshme të tensionit në rajon dhe se politikanët bullgarë duhet të mbrojnë interesin kombëtar brenda Aleancës.

Në fjalinë e Vitit të Ri Janev thekson gjithashtu domosdoshmërinë e shpërblimit më efektiv të kuadrove ushtarake për të qëndruar në ushtri.


Më shumë nga rubrika

Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska

Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska: Qëndrimi i Bullgarisë për Maqedoninë e Veriut nuk ka ndryshuar

"Qëndrimi i Bullgarisë nuk ka ndryshuar - zbatimi i Marrëveshjes së Miqësisë. Na duhen veprime konkrete. Humbëm 5 muaj në biseda, në intervista. Ne presim që të fillojë zbatimi i marrëveshjes," bëri të ditur Ministrja e Punëve të Jashtme e..

botuar më 22-05-18 7.11.MD
Roberto Fico dhe Nikolla Minçev

Roberto Fico: Integrimi evropian i Ballkanit Perëndimor është i një rëndësie strategjike për BE-në

Zgjerimi i Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor është i një rëndësie strategjike për Bashkimin Evropian. Kështu deklaroi në Kuvendin Popullor Kryetari i Dhomës së Deputetëve të Italisë, Roberto Fico, i cili ndodhet për një vizitë..

botuar më 22-05-16 3.44.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri pret që Shkupi të krijojë një institucion qeveritar për bullgarët

Të gjithë bullgarët e dinë se Maqedonia e Veriut duhet të jetë në BE. Të gjithë e dinë gjithashtu se të drejtat e bullgarëve atje duhet të mbrohen, tha Kryeministri Kirill Petkov për Nova TV. “Çështja është që ta heqim këtë retorikë politike dhe të..

botuar më 22-05-16 11.41.PD