Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pa tarifa shkollimi për studentët nga diasporat bullgare

Foto: BGNES

Vendet e subvencionuara nga shteti për pranimin e studentëve nga Republika e Maqedonisë së Veriut në institucionet bullgare të arsimit të lartë janë dyfishuar - nga 150 në 300. Këtë e vendosi Këshilli i Ministrave me ndryshimin e dekretit për pranimin e qytetarëve të Maqedonisë së Veriut për studentë në universitetet shtetërore në Bullgari.

Ndryshimet në një dekret tjetër të qeverisë lejojnë studentët e diasporës bullgare që nuk kanë një dokument të shtetësisë bullgare të aplikojnë gjithashtu në universitetet bullgare. Bëhet fjalë për persona me kombësi bullgare që përdorin gjuhën bullgare dhe e identifikojnë veten si bullgarë. Ata duhet të kenë prejardhjen nga një vendbanim që ka qenë pjesë e shtetit bullgar ose ekzarkatit bullgar në të kaluarën, ose të kenë të afërm me emra nga sistemi tradicional familjar bullgar, ose të jenë pjesë e një komuniteti bullgar ose e një pakice bullgare në një vend tjetër.

Studentët nga diaspora bullgare përjashtohen nga tarifat e aplikimit dhe shkollimit nëse janë shtetas të një prej vendeve të mëposhtme: Shqipërisë, Kazakistanit, Kosovës, Moldavisë, Maqedonisë së Veriut, Serbisë dhe Ukrainës. Ndryshimet hyjnë në fuqi në vitin akademik 2022/2023.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Refugjatët – një pjesë e vogël por e rëndësishme e punëkërkuesve në Bullgari

Ekziston një direktivë sipas së cilës qytetarët nga vendet e treta që kanë marrë statusin humanitar ose refugjat në vendin tonë /ose në territorin e BE-së/ mund të punësohen pa asnjë leje tjetër. Vetëm me këtë dokument për status, të marrë nga Ministria..

botuar më 24-06-18 7.30.PD
Silvia Basile

Vota jashtë shtetit kundër sistemit dhe si votoi për herë të parë 18-vjeçarja Silvia

Pjesëmarrja dramatike e ulët e votuesve dhe vota e protestës është një prirje që po thellohet mes bullgarëve jashtë vendit, thonë sociologët. Duke gjykuar nga zgjedhjet e parakohshme të fundit, profili i votuesit tonë jashtë vendit është i..

botuar më 24-06-17 7.15.PD

Studime për frankofonët në nivel botëror ofrojnë Universiteti i Teknologjisë dhe ai i Teknologjisë Kimike dhe Metalurgjisë në Sofje

Për më shumë se 30 vjet, dy universitete bullgare ofrojnë studime cilësore në frëngjisht për degë dhe diploma teknike dhe inxhinierike të njohura në mbarë botën. Prandaj mësuesit thonë me krenari se mes të diplomuarve nuk ka asnjë të papunë...

botuar më 24-06-16 9.20.PD