Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Duan të përshpejtojnë procedurat për blerjen e armëve

Stefan Janev
Foto: BGNES

Qeveria do të krijojë një batalion të reagimit të shpejtë prej 1000 ushtarësh, tha në parlament Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev. Kështu, vendi do të zbatojë vendimet e NATO-s për të forcuar krahun lindor të Aleancës dhe i përgjigjet kërkesës së ShBA-së për të vendosur në Bullgari një kontingjent të Paktit prej 1500 ushtarësh për reagim të shpejtë. Komanda ushtarake e NATO-s nisi të diskutojë realizimin e një pranie të përparme si një masë mbrojtëse në Bullgari, Rumani, Sllovaki dhe Hungari, shtoi Janev.

Ministri bëri thirrje për ndryshimin e procedurave të ngadalta dhe joefikase për blerjen e armëve të reja. Tani, çdo marrëveshje mbi 50 milionë euro duhet të miratohet nga qeveria dhe parlamenti.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 23 prilln 2024

Të martën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 6 dhe 11°, në Sofje 7°. Gjatë ditës do të mbajë mot me re dhe reshje shiu. Në Bullgarinë Perëndimore sasitë do të jenë të konsiderueshme. Reshjet e shiut do të ndalen në mbrëmje...

botuar më 24-04-22 7.40.MD

Po hapim seksione në 60 vende për zgjedhjet "2 në 1"

Për zgjedhjet bullgare dhepër ato parlamentare evropiane, të cilat do të mbahen më 9 qershor, deri në këtë fazë është planifikuar hapja e seksioneve në 60 vende, njoftoi gazetarja e BNR, Mira Stefanova. KQZ ka shpallur vendvotimet në përfaqësitë..

botuar më 24-04-22 3.27.MD
Blloku i pestë e centralit atomik

Agjencia Rregullatore Bërthamore licencon karburantin bërthamor të “Westinghouse” për centralin atomik “Kozlloduj”

Agjencia Rregullatore Bërthamore ka lëshuar një leje për centralin atomik “Kozlloduj” për një kalim me faza në një lloj të ri të karburantit bërthamor RWFA të prodhuar nga “Westinghouse” për njësinë 5. Procesi i kalimit në llojin e ri të..

botuar më 24-04-22 2.51.MD