Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Duan të përshpejtojnë procedurat për blerjen e armëve

Stefan Janev
Foto: BGNES

Qeveria do të krijojë një batalion të reagimit të shpejtë prej 1000 ushtarësh, tha në parlament Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev. Kështu, vendi do të zbatojë vendimet e NATO-s për të forcuar krahun lindor të Aleancës dhe i përgjigjet kërkesës së ShBA-së për të vendosur në Bullgari një kontingjent të Paktit prej 1500 ushtarësh për reagim të shpejtë. Komanda ushtarake e NATO-s nisi të diskutojë realizimin e një pranie të përparme si një masë mbrojtëse në Bullgari, Rumani, Sllovaki dhe Hungari, shtoi Janev.

Ministri bëri thirrje për ndryshimin e procedurave të ngadalta dhe joefikase për blerjen e armëve të reja. Tani, çdo marrëveshje mbi 50 milionë euro duhet të miratohet nga qeveria dhe parlamenti.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 26 majin 2022

E premtja do të jetë me diell me vranësira të shpërndara të larta. Pasdite në Bullgarinë verilindore, në rajonin e maleve Rilla dhe Rodopet dhe në rajonet perëndimore vende-vende do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Temperaturat minimale do të..

botuar më 22-05-26 8.25.MD
Princi Faisal bin Farhan al-Saud dhe Teodora Gençovska

Bullgaria dëshiron të thellojë bashkëpunimin me Arabinë Saudite

Arabia Saudite është një nga partnerët më të rëndësishëm të Bullgarisë në Lindjen e Mesme, tha Ministrja e Jashtme bullgare Teodora Gençovska pas një takimi në Sofje me Ministrin e Jashtëm të Mbretërisë, Princin Faisal bin Farhan al-Saud, i cili..

rinovuar më 22-05-26 7.22.MD

Human Rights Watch: Rojet kufitare bullgare rrahin dhe grabisin emigrantët nga Afganistani

Rojet kufitare bullgare rrahin, grabitin dhe zhvishen refugjatët afganë që përpiqen të hyjnë në Bullgari. Këtë e pohon Human Rights Watch në një raport të posaçëm për kthimet e paligjshme, sipas ligjit ndërkombëtar, të njerëzve përtej kufirit midis..

botuar më 22-05-26 7.07.MD