Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

457 janë të sapo infektuar me koronavirus

Foto: arkiv

Në 24 orët e fundit u zbuluan 457 raste të reja të koronavirusit nga 8130 testet e kryera, sipas të dhënave nga Portali i Unifikuar Informativ. 5.6 për qind e mostrave janë pozitive. 61 për qind e të infektuarve rishtazi nuk kanë vaksina. Shumica e rasteve të reja janë në Sofje - 170, në Bllagoevgrad - 28 dhe në Burgas - 23.

Në spitale trajtohen 572 pacientë, prej tyre 50 janë në terapi intensive.  77 për qind e të sapoardhurve 53veta nuk janë të vaksinuar. 6 persona vdiqën me Covid-19 të konfirmuar. Të gjithë ata nuk kishin vaksina kundër koronavirusit.

Rastet aktive janë 99213.

Të martën u dhanë 781 doza vaksina kundër koronavirusit. 2 058 090 persona kanë përfunduar imunizimin. 753 956 gjithashtu kanë një dozë përforcuese.