Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parlamenti Evropian bëri thirrje për pajtim midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

| rinovuar më 22-05-19 7.56.MD
Foto: Parlamenti Evropian

Parlamenti Evropian miratoi dy raporte që i bëjnë thirrje Këshillit të BE-së të fillojë bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë pa vonesë, veçanërisht në kontekstin e pushtimit rus të Ukrainës. Raporti për Maqedoninë e Veriut vë në dukje rreziqet e rritjes së varësisë ekonomike dhe energjetike nga Kina dhe Rusia dhe paralajmëron se varësia nga kreditë e investimeve të financuara nga Kina po rrit cenueshmërinë e rajonit. Në dokument bëhet thirrje për pajtim historik midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut mbi bazën e historisë së tyre të përbashkët, siç parashikohet në Marrëveshjen e Miqësisë. Kjo do t’i hapë rrugën fqinjit tonë perëndimor për t’u bërë anëtar i Bashkimit Evropian. Informacioni është i korrespondentes së Radios Kombëtare Bullgare në Bruksel, Angelina Piskova.

Nënpresidentja Ilijana Jotova shprehu zhgënjimin për rezolutën e miratuar nga Parlamenti Evropian. “Fatkeqësisht, eurodeputetët bullgarë nuk arritën të mbrojnë interesat e Bullgarisë para kolegëve të tyre, kështu që të mos jetë mbrojtur vetëm pozitën e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe pozitën pan-evropian, por edhe atë bullgare.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 korrikun

Temperaturat maksimale të enjten do të jenë prej 25 deri në 30°. Në Bullgarinë Lindore do të ketë reshje të shkurtra shiu, shtrëngata dhe breshër. Në perëndim do të mbajë mot me diell me vranësira të përkohshme. Moti nuk do të jetë i..

botuar më 22-07-06 8.25.MD

“Po e vazhdojmë ndryshimin” shpalli prioritetet e projekt-kabinetit të ri

Parametrat e programit të projekt-kabinetit të Asen Vasilev nga “Po e vazhdojmë ndryshimin” u bënë të qarta. Ai përmban mbi 40 projektligje që duhet të miratohen në 6 muajt e ardhshëm. “Në mënyrë reale, një pjesë e madhe e tyre duhet të miratohen..

botuar më 22-07-06 7.27.MD

Qytetarët protestuan pas një aksidenti të rëndë në Sofje

Qytetarët u organizuan në rrjetet sociale dhe protestuan mbrëmjen e sotme në Sofje në vendin e një aksidenti të rëndë ku humbën jetën dy vajza të reja. Njerëzit kërkojnë masa kundër mosndëshkimit në rrugët e vendit. Mbrëmjen e djeshme, rreth orës..

botuar më 22-07-06 7.15.MD