Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryetari i Bashkisë së Sofjes: Nuk ka gaz për dimrin

Jordanka Fandëkova
Foto: BGNES

Kryetarja e bashkisë së Sofjes, Jordanka Fandëkova, akuzoi shtetin se nuk është në gjendje të sigurojë sasitë e nevojshme të gazit. Kjo, sipas saj, është arsyeja e paralajmërimit të dërguar nga Komisioni për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit dhe “Bulgargaz” për Shoqatën “Topllofikacia – Sofja” se nga 1 shtatori do të ndërpritet furnizimi me gaz për të. “Është e paimagjinueshme të thuhet se po ndalon furnizimin me ngrohje për më shumë se 1 milion banorë të Sofjes në mënyrë që të devijojë këto sasi në objektin e depozitimit të gazit Çiren”, tha kryebashkiaku.

Kryetari i Komisioni për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit, Stanisllav Todorov tha se me ndërprerjen e gazit në Sofje, këto sasi do të përdoren për injektim në depon “Çiren”. Ai tha se “Topllofikacia - Sofja” i nënshtrohet inspektimit për shkak të borxheve të papaguara ndaj “Bulgargaz” prej 328 milionë leva (167 milionë euro). Sipas kryetares së bashkisë Fandakovs, “Topllofikacia - Sofja” ka të ardhura të papaguara nga shteti prej 332 milionë leva (170 milionë euro) dhe kjo është arsyeja që kompania nuk e paguan borxhin.

Më shumë nga rubrika

MiG 29

Motori i parë për MiG-29 mbërriti nga Polonia

Bullgaria mori motorin e parë për MiG 29 sipas marrëveshjes së saj me Poloninë. Këtë e bërë të ditur Ministria e Mbrojtjes. Motori pritej në fund të janarit si pjesë e një marrëveshjeje me Poloninë për të furnizuar dy për MiG-29. Para disa ditësh,..

botuar më 23-03-31 7.31.MD

Më 31 mars përfundon fushata zgjedhore

Më 31 mars përfundon fushata parazgjedhore për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 2 prillit. Nga mesnata e 1 prillit fillon “dita e reflektimit”, në të cilën ndalohet fushata politike dhe publikimi i rezultateve të sondazheve për qëndrimet e..

botuar më 23-03-31 6.26.MD

Parashikimi i motit për 1 prillin

Nesër, më 1 prill , temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 5° dhe 10°, në Sofje rreth 7°. Para mesditës kryesisht në veriperëndim të Bullgarisë do të ketë reshje shiu, ndërsa pasdite do të ketë reshje shiu edhe në pjesën tjetër të vendit...

botuar më 23-03-31 5.35.MD