Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

GERB-SDS janë forca e parë politike, e ndjekur nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”

Foto: marketlinks.bg

6 parti hyjnë në parlamentin e ri nëse zgjedhjet do të mbaheshin në gusht, sipas një sondazhi të Market Links të porositur nga bTV.

GERB-SDS është forca e parë politike me 22.4 për qind mbështetje në mesin e të anketuarve. “Po e vazhdojmë ndryshimin” ka mbështetje 19.1 për qind. Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) renditet e treta me 11.5 për qind. Ata pasohen nga BSP me 10.9 për qind. Partia “Vëzrazhdane” është e pesta me 8.4 për qind, pothuajse po aq sa mbledh koalicioni “Bullgaria Demokratike” - 8.3 për qind. Në prag të hyrjes në parlament është “Vrulli Bullgar” – me 3.9 për qind, “Ka një popull të tillë” bie me 2.8 për qind.

Përqindja e atyre që hezitojnë se për kë do të votojnë është e lartë. 49 për qind deklaruan se sigurisht do të votojnë më 2 tetor, 14 për qind ishin të pavendosur. 13 për qind refuzojnë të votojnë.


Më shumë nga rubrika

Koloneli Hristo Tinev

Po sqarojnë arsyet e rrëzimit të SU-25

Është gjetur kutia e zezë e bombarduesit Su-25 që u rrëzua pasditen e djeshme në bazën ajrore Bezmer. Kështu ka bërë të ditur sot prokurori ushtarak i qarkut, kolonel Hristo Tinev nga Prokuroria Ushtarake Sliven. Aksident me një avion ushtarak..

botuar më 22-09-29 11.18.PD

Këshilli i Sigurimit nën Kryeministrin teknik do të diskutojë pasojat e referendumeve në territoret e okupuara të Ukrainës

Këshilli i Sigurimit nën kryeministrin Gëllëb Donev po diskuton mobilizimin e pjesshëm ushtarak në Federatën Ruse, mbajtjen e referendumeve në territoret e okupuara të Ukrainës dhe përshkallëzimin e mundshëm të konfliktit ushtarak midis Rusisë dhe..

botuar më 22-09-29 10.36.PD

13.6% e rasteve me Covid-19 janë pozitive

Rastet e reja me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit janë 769. Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar Informativ, 13,6% e 5644 testeve të kryera kanë rezultuar pozitive. Janë 546 persona të shtruar në spitale, nga të cilët 42 janë në reanimacion...

botuar më 22-09-29 9.00.PD