Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria, Rumania, Hungaria dhe Sllovakia ofrojnë për të transituar më shumë gaz azerbajxhanas në Evropë

Rumen Radev dhe Illham Aliev
Foto: BGNES

Bullgaria, Rumania, Hungaria dhe Sllovakia ofrojnë tranzitimin e sasive shtesë të gazit azerbajxhanas në Evropë, të rënë dakord ndërmjet Komisionit Evropian dhe Presidentit të Azerbajxhanit në korrik të këtij viti. Kjo do të mundësojë që karburanti blu të arrijë Evropën Qendrore, Perëndimore dhe Jugore më shpejt, më lirë dhe më të sigurt. Kjo u bë e qartë nga fjalët e Presidentit Rumen Radev pas takimit të tij në Sofje me kreun e shtetit të Azerbajxhanit Illham Aliiev. I ftuari theksoi se në takim u diskutuan edhe mundësitë për furnizime shtesë të gazit azerbajxhanas në Bullgari dhe ideja që ndërmarrjet e mëdha industriale bullgare të marrin gaz natyror direkt nga Azerbajxhani

Të shtunën Aliiev do të marrë pjesë në ceremoninë e hapjes së lidhjes bullgaro-greke të gazit, e cila do t’i lejojë vendit tonë të marrë sasinë e kontraktuar të karburantit blu azerbajxhanas nga1 miliard metër kub.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Rumen Hristov (në mes)

Rumen Hristov, GERB-SDS: Duhet të kemi një qeveri pro-evropiane

GERB-SDS dhe DPS panë ngjashmëri në programet e tyre në lidhje me prioritetet kryesore për vendin – hyrjen në Shengen edhe me kufijtë tokësorë, vënien e euros në qarkullim dhe përshpejtimin e rritjes ekonomike, tha Denica Saçeva nga ekipi negociator i..

botuar më 24-06-17 5.58.MD

Instituti "Reuters": BNR është ndër liderët për sa i përket besimit në Bullgari

Televizioni Kombëtar Bullgar dhe Radioja Kombëtare Bullgare janë liderë për sa i përket besimit në lajmet në mesin e 15 mediave kryesore bullgare, me respektivisht 60% dhe 59% besim. Kjo është sipas raportit vjetor për 2024 të Institutit Reuters në..

botuar më 24-06-17 5.21.MD
Presidentët Rumen Radev (majtas) dhe Jakov Milatoviq

Presidenti Radev: Mali i Zi është lider në procesin e integrimit evropian të Ballkanit Perëndimor

Bullgaria do të vazhdojë të mbështesë perspektivën evropiane të Malit të Zi, konfirmoi presidenti Rumen Radev pas takimit me homologun e tij malazez Jakov Milatoviq në qytetin Cetine, kryeqyteti historik dhe kulturor i Malit të Zi. Duke..

botuar më 24-06-17 3.44.MD