Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria, Rumania, Hungaria dhe Sllovakia ofrojnë për të transituar më shumë gaz azerbajxhanas në Evropë

Rumen Radev dhe Illham Aliev
Foto: BGNES

Bullgaria, Rumania, Hungaria dhe Sllovakia ofrojnë tranzitimin e sasive shtesë të gazit azerbajxhanas në Evropë, të rënë dakord ndërmjet Komisionit Evropian dhe Presidentit të Azerbajxhanit në korrik të këtij viti. Kjo do të mundësojë që karburanti blu të arrijë Evropën Qendrore, Perëndimore dhe Jugore më shpejt, më lirë dhe më të sigurt. Kjo u bë e qartë nga fjalët e Presidentit Rumen Radev pas takimit të tij në Sofje me kreun e shtetit të Azerbajxhanit Illham Aliiev. I ftuari theksoi se në takim u diskutuan edhe mundësitë për furnizime shtesë të gazit azerbajxhanas në Bullgari dhe ideja që ndërmarrjet e mëdha industriale bullgare të marrin gaz natyror direkt nga Azerbajxhani

Të shtunën Aliiev do të marrë pjesë në ceremoninë e hapjes së lidhjes bullgaro-greke të gazit, e cila do t’i lejojë vendit tonë të marrë sasinë e kontraktuar të karburantit blu azerbajxhanas nga1 miliard metër kub.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Dimitër Gllavçev

Kryeministri në detyrë u dha shembull deputetëve bullgarë Parlamentin e ardhshëm Evropian

Ka një synim shumë serioz për të formuar një koalicion në Parlamentin Evropian ndërmjet Partisë Popullore Evropiane, socialistëve dhe “Rinovo Evropën”, tha kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev në fillim të mbledhjes së qeverisë. Ai komentoi..

botuar më 24-06-19 3.57.MD
Nikollaj Markov

Kreu i grupit më të vogël parlamentar “Veliçie” nuk u betua si deputet

I dëgjova me shumë vëmendje fjalimet e partive politike. Askush nuk i ka përvetësuar mësimet, komentoi lideri i GERB-it, Bojko Borisov, deklaratat e para partiake në parlament. “Nuk ka parti përgjegjëse... Vetëm me DPS-në nuk mund të bëjmë koalicion,..

botuar më 24-06-19 11.52.PD

Parlamenti nuk arriti të zgjidhte një kryetar

Legjislatura e 50-të e Kuvendit Popullor nuk arriti të zgjidhte një kryetar në fillim të seancës së saj të parë. GERB-SDS propozoi Raja Nazarjan për postin, "Vëzrazhdane" - Petër Petrov, "Ka një popull të tillë" - Sillvi Kirillov, "Veliçie" - Juliana..

botuar më 24-06-19 11.39.PD